Otel Programı ve Kanal Yöneticisi Yazılımı | HMS https://www.hmsotel.com Otel Programı ve Kanal Yöneticisi Yazılımı | HMS Thu, 01 Dec 2022 17:48:27 +0000 tr hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.1.1 https://www.hmsotel.com/wp-content/uploads/2019/08/cropped-favicon-32x32.png Otel Programı ve Kanal Yöneticisi Yazılımı | HMS https://www.hmsotel.com 32 32 Hotel ve Otel Arasındaki Fark Nedir? https://www.hmsotel.com/hotel-ve-otel-arasindaki-fark-nedir/ Thu, 01 Dec 2022 17:48:25 +0000 https://www.hmsotel.com/?p=15096 Turizm acentelerinin günümüzde sıkça karşılaştığı yaygın sorulardan birisi olan “Hotel ve Otel arasındaki fark nedir?” sorusudur. İki terimde birbiriyle eş olup kısa farklılıklar içermektedir.

Türkiye, yaz ve bahar aylarında milyonlarca yerli ve yabancı turisti ağırlayan bir ülkedir ve oteller söz konusu olduğunda son derece verimlidir. Otel, pansiyon ve hotel seçenekleriyle konaklama için birçok seçeneğin bulunduğu ülkede yapmanız gereken tek şey size uygun konaklama türünü bulmak. Peki, konaklama için akılları karıştıran Hotel ve Otel arasındaki fark nedir, gelin beraber inceleyelim.

Yaz sıcaklarının gelmesiyle birlikte dünyanın dört bir yanından milyonlarca insan şehrin karmaşasından uzak, tenha ve huzurlu alanlara yerleşiyor. Bu anlamda bazı aileler orman ya da kamp yapma fikri içeren tatilleri tercih ederken, bazı aileler ise denize yakın, kumsallı bölgeleri tercih ediyor. Türkiye, üç tarafı denizlerle çevrili ve Akdeniz’in yanı sıra Ege’ye bağlı kıyıları ile deniz tatili yapmak isteyenlerin ilk tercihleri ​​arasında yer alıyor.

Günümüzde daha lüks otel kavramları yer alırken eski otel veya otelcilik terimleri ise tarih olmaktadır. Günümüzde birçok otel yenilikçi otel teknolojilerini kullanarak uzaktan Online Rezervasyon Modülü gibi etkinler sunabiliyor. Üstelik teknolojiyi kullanmayı bilmeyen birçok kişi bu hizmetleri sadece bir-iki tıklama ile halledebilecek kolaylıkta olmasını avantajından yararlanıyor.

Hotel ve Otel Arasındaki Farklar Nedir?

Tatil, seyahat ya da iş için gidilen turizm noktalarında sıklıkla denk gelinde Hotel ve Otel terimlerini hiç düşündünüz mü? Hotel ve Otel arasındaki fark nedir denildiğinde aslında oldukça basit iki kelime tekrarı gibi gelse de içeriksel olarak farklı anlamlara bağlanan kısa terimlerden ibarettir.

Tatil sezonu başlamadan önce yaz aylarında önemli ve iyi araştırılmış bir endişe, otel ve tatil köyleri gibi misafirleri ağırlamak ve tatiller için ihtiyaç duyulan yerlerden ibarettir.

Otel: Turist ve gezginlere tatilin yanı sıra yemek ve konaklama hizmeti veren, geceleme için oda kiralayan ticari kuruluşlara verilen isimdir.

Otel, belirli bir süre için bir veya daha fazla kişiye yemek, konaklama vb. İhtiyaçlarını karşılayan yapılardır. Oteller, sahip oldukları yıldız miktarına bağlı olarak, temelden daha gösterişli ve konforluya kadar geniş bir yelpazede bulunabilir. Tek yıldızlı oteller genellikle konaklama sağlar; beş yıldızlı otellerde sauna, özel araç ve spa gibi çeşitli ek hizmetler bulunmaktadır.

otel nedir, hotel nedir, otel ve hotelin farkı nedir, otelle hotelin arasındaki farklar
Hotel ve Otel Arasındaki fark Nedir

Beş yıldızlı otellerde genellikle HMS Otel Yazılım ve Programları vardır; bu yazılımlar teknolojinin gelişmiş otomasyonları sayesinde müşterilerine yüksek konforlu hizmetleri kolaylaştıran modüller ya da otomasyonlardır. Üstelik, Kanal Yöneticisi, Otel Yazılımı, HMS Rate, Müşteri İlişkileri, Online Rezervasyon, Kimlik Bildirim Sistemi ve Hotspot Sistemi gibi birçok avantajları sunan HMS Otel Yazılımları sayesinde kolaylık üst seviyededir.

Hotel ve Otel arasında teknik açıdan bir fark yoktur. Aslında, otel kelimesi Hotel, Hotel’in İngilizce karşılığı anlamına gelir. Yabancı turistlerin çoğunluğuna hitap eden oteller, isim olarak “Otel” terimini tercih etme eğilimindedir. Bu sebeple Otel ve Hotel arasında herhangi bir fark olmadığı, sadece kelime anlamlı terim farklılığı ve lügat farklılığına sebeple ortaya çıktığı aşikardır.

Daha çok Avrupai ya da Amerikan tarzında açılan otel ve konaklama merkezlerine Hotel, Anadolu’da bulunan küçük otellere ise Otel adı verilir. Kullanılan bu kelimenin İngilizce karşılığı olabileceği gibi Türkçe karşılığı da olabilir. Bire bir olan eş anlamlı kelimelerdir.

Diğer Konaklama Terimleri Nelerdir?

Konaklama terimleri, turizme dayalı işletmelerin sıklıkla gündelik hayatta kullandıkları türden birer stildir. Açıklayıcı ve eşdeş anlamlarla birbirine bağlı olan, aslen yabancı dillerden Türkçe ‘ye katılan birer kelime öbeklerinden ibarettirler.

Hotel ve Otel arasındaki fark nedir sorusu gibi birçok eş anlamlı kelimeler günümüzde sıklıkla kullanılmaktadır. Bunlardan bazıları;

Pansiyon

Pansiyon, hotel ve otel kavramlarına çok benzer. Genellikle ev tipi yapılardan dönüştürülmüş misafirhaneler oldukları için oteller için hizmet verseler de pansiyon olarak anılırlar.

Pansiyonlar normal otellerden daha ucuz olma eğilimindedir. Ayrıca 15 günden fazla kalmak isteyenler genellikle hostel mantığı olarak gündeme gelmektedir. Ancak teknik olarak “pansiyon” kelimesi aslında konaklamayı anlatmak için kullanılan bir terimdir. Otel işletmeciliği terminolojisinde sıkça rastlanan yarım pansiyon ya da tam pansiyon denilince misafirhane şeklinde sunulan hizmetlerden değil, kelime anlamı olarak konaklama anlamına gelen konaklamadan bahsedilmektedir.

Motel

Motel kavramı Amerika’da çok kullanılan bir kavram olmasa da ara sıra karşımıza çıkabiliyor.

Moteller, otellerden farklı olarak, uzun yolculukları boyunca yorulmuş gezginler için temiz, sıcak ve rahat bir ortamda uyumak, dinlenmek, duş almak ve yemek yemek için tasarlanmış, lüks ve lüksten uzak, temel ihtiyaçların karşılandığı konaklama yerleridir.

60’lı ve 70’li yıllarda daha fazla motel olmasına rağmen, birçok motel değişen zaman ve olanaklara göre kapandı veya tasarımını değiştirdi. Yeni yolların ve modern teknolojinin gelişmesiyle yolculuklar kısalıyor ve kısa mesafelerde dinlenmek için yararlanabileceğiniz donanımlı ve konforlu çeşitli hizmetler var.

]]>
Metaverse Seyahat Endüstrisini Nasıl Değiştirecek? https://www.hmsotel.com/metaverse-seyahat-endustrisini-nasil-degistirecek/ Wed, 30 Nov 2022 11:36:50 +0000 https://www.hmsotel.com/?p=15088 Metaverse seyahat, insanların seyahat şirketleriyle ilişkilerini değiştirme olasılığıdır. Dünyanın diğer ucundaki evinizden sanal gerçek zamanlı (VR) kullanarak oteli keşfedebileceğiniz bir senaryo hayal edin.

Metaverse seyahati, gerçek yerlerin üç boyutlu temsillerini yaratmanın bir yoludur, yeni deneyimlere ve gezginlerin konaklama yerlerini ve diğer aktivitelerini seçmelerine olanak tanır.

Metaverse Ne Anlama Geliyor?

Metaverse bir moda ifade haline geldi. Bilim kurgu yazarı Neal Stephenson’ın Snow Crash adlı kitabından esinlenen “Metaverse” kelimesi, kullanıcıların diğer cihazların yanı sıra VR gözlükleriyle de keşfedebilecekleri sanal bir dünyayı anlatıyor.

İnsanların hem birbirleriyle hem de çevreyle etkileşime girdiği sürükleyici sanal ortamları tanımlamak için kullanılan geniş bir terim. Meta-evren, tamamen sürükleyici VR ekipmanı veya meta-evrenin bölümlerini kişinin gerçek ortamına yansıtan AR sistemleri yardımıyla ziyaret edilebilir.

metaverse, metaverse turizmin temeli, metaverse seyahat nedir ve nasıl yapılır
Metaverse Seyahat

Kullanıcılar ayrıca akıllı telefonlar, tabletler veya oyun konsolları gibi mobil cihazlar aracılığıyla mağazaya göz atabilir. Tabii ki, bu daha az sürükleyici olacak. Metaverse başlangıç ​​aşamasında çünkü sanal gerçeklik teknolojileri daha fazla iyileştirme gerektiriyor ve konsept genel olarak geliştirilme sürecinde. Metaverse seyahatinin sahada etkisinin ne olacağı henüz belli değil.

Metaverse ile Sanal Gerçeklik Arasındaki Fark Nedir?

Metaverse’in mevcut sanal gerçek dünya deneyimlerinden tam olarak ne farklı olacağı belli değil. Metaverse’i, Mark Zuckerberg ve diğer meraklıların mevcut VR konseptini yeniden icat etmek ve üzerine kendi izlerini sürmek için bir hile olarak görmezden gelmeye yönelik dayanıksız bir girişim olarak görmemek kolaydır. Bu görüşte belli bir doğruluk payı olsa da bu iki kavram arasındaki bariz farklara bakmak önemlidir. Bu Metaverse’yi bir kavram olarak VR’nin aksine ayıran unsurlar, fayda ve genişlik olarak tanımlanabilir.

VR oyunları, menzilleri sınırlı olmasına rağmen eğlenceli olabilir. Önceden belirlenmiş bir dizi eylem ile oyunun dünyasını belirli bir şekilde keşfedebilir ve bir dizi oyun senaryosunu takip edebilirsiniz. Metaverse kavramı, etkinliklere katılmak veya etrafa bakmak veya metaverse dünyasında aynı alandaki diğer insanlarla etkileşim kurmak gibi daha geniş bir yelpazedeki şeylere katılmanızdır. Metaverse seyahati, seyahat deneyimini VR ile deneyimlemenizi sağlar.

Seyahat Endüstrisinin Tanımı Nedir?

Seyahat endüstrisi, seyahatle ilgili hizmetler sunar. Buna ulaşımın yanı sıra bir yerden başka bir yere seyahat etme süreciyle doğrudan bağlantılı diğer hizmetler de dahildir. Bu aynı zamanda bir müşterinin taleplerini karşılamanın yanı sıra seyahat sırasında içecek ve yiyecek sağlama gibi hizmetleri de içerir. Turizm ve konaklama sektörleri arasında çok fazla bağlantı var. İkisi de yakından ilişkili olsa da turizm sektöründen çok farklıdır.

Turizm endüstrisi, belirli bir yere seyahat eden ve bölge hakkında daha fazla bilgi edinmek ve bölgeyle bağlantı kurmak isteyen turistlere hizmet sağlamaya odaklanmıştır. Turizm endüstrisinin kapsamı daha geniştir ve turizm de dahil olmak üzere çeşitli amaçlara hizmet eden tüm seyahat biçimlerini içerir. Seyahat endüstrisi, otobüsleri, trenleri ve havayollarını, su taşımacılığını ve daha fazlasını içerir; seyahat yönetimi, gezginler için konaklama ve yemek hizmetlerinden oluşur.

Seyahat Endüstrisi Üzerindeki Metaverse Etkileri

Artan COVID sebepleri ve seyahat kısıtlamalarının getirilmesi, insanların seyahat hakkındaki düşüncelerini değiştirdi. Birçok ülke, uzun süreli karantina veya maliyetli testler talep ederek ülkelerine gelen uçuşları engelliyor, birçoğu fiziksel seyahat etmeyi bırakmaya ve alternatifler aramaya karar veriyor. Kısıtlamalar azaltılsa da COVID ve diğer hastalıklara yakalanma olasılığı birçok kişiyi geleneksel seyahat yöntemlerini yeniden düşünmeye zorladı.

Perspektifteki bu değişim, doğal olarak seyahatte yeni trendleri ve metaverse ve sanal gerçeklik çözümlerine karşı artan bir hayranlığı beraberinde getirdi. Genellikle farklı kültürleri gezmek için seyahat edenler için Metaverse’te seyahat etmek, yeni yerleri keşfetmenin en güvenli ve uygun maliyetli yöntemini sağlar. Çevrimiçi konferanslar ve seminerler, akademik veya ticari hedefleri olan kişiler tarafından giderek daha fazla rağbet görmektedir. Metaverse’nin gelecekte boşluğu doldurmaya yardımcı olması bekleniyor. Tam teşekküllü bir metaverse seyahat deneyimine izin vermek henüz gerçek değil, ancak önümüzdeki birkaç yıl içinde gerçek olabilir.

Unutulmaması icap edilen önemli bir bilişim teknolojilerinin gelişimi insan hayatları üzerinden önemli rol oynamaktadır. Bunların en başında fiziksel olarak yönetilen birçok otel işletmesi ilerleyen senelerde otomasyon verileriyle yönetileceği fikriyle sabit olmasıdır. Örneğin Türkiye’de henüz bu tarz bir örnek vermek imkansız olsa da, Türkiye’de de hizmet bileşenleri arasında yer alana Amazon firması birçok yabancı ülkelerde otomatik satış stantları sunmaktadır. (Ne gibi diyebilirsiniz:)

Amazon yurtdışında tamamen otomasyon verilerine dayalı şekilde insansız pazaryeri kurarak, fiziki yönetim sayesinde müşterilerine ürün satışı yapmaktadır. Geçtiğimiz seneler içerisinde viral olan haberler arasında da yer alan Otel sektöründe insansız yönetim dönemi yer almaktadır.

Sizlerde henüz bu teknolojilere hâkim değilseniz ancak teknoloji odaklı yaklaşımlara açıksanız HMS Otel Yönetim Sistemleri otomasyonları ve modüllerini deneyerek test edebilir ve fırsatlardan faydalanabilirsiniz.

Seyahat Endüstrisi Meta Evrenden Ne Yarar Sağlayabilir?

Metaverse, gezginler için bir engel olarak görünebilir. Sonunda, gezginler sanal bir 3 boyutlu dünya aracılığıyla yeni yerleri keşfedebilirlerse, fiziksel seyahati seçmeleri pek olası değildir. Ancak meta-evrenin tamamen fiziksel seyahatin yerini alması ve bunun yerine seyahat teknolojisinin bir bileşeni olması pek olası değildir.

Seyahat için Seyahat İlhamlarını Genişletmek

Metaverse’in ana faydaları, gezginler için en yeni ve geliştirilmiş ilham kaynaklarını sağlaması gerçeğinde görülebilir. Metaverse kesinlikle seyahat endüstrisini geliştirecek ve gelecekteki gezginlere görmeyi ve deneyimlemeyi bekleyebilecekleri şeyleri tatmalarını sağlayacaktır. Metaverse, gezginlerin otel odalarının yanı sıra diğer alanları incelemesine ve hatta rezervasyon yapmadan önce check-in yapmasına olanak tanır.

Sanal ortamda gerçekleştirilen seyahatlerin günden güne arttığını birçoğumuz duyuyoruz. Aynı verimliliği günümüzde yaklaşan teknolojiye ayak uydurmak babında HSM Otel Modülleri ile de karşılaşabilirsiniz. HMS Otel Yönetim Programı ve Sistemleri ile birçok sanal ve otomasyon ekipmanlara sahip olabilirsiniz:

 • Ön büro Yönetimi
 • Kanal Yöneticisi
 • Online Rezervasyon
 • Rakip Tesis Fiyat ve İşletim Sistemi Analizi
 • Kimlik Bildirim Sistemi
 • Hotspot Sistemleri
 • Check-out
 • Stok Takibi
 • Forecast
 • Dönemsel Fiyatlandırma
 • Kazanç Raporları
 • Prim Sistemi
 • Alış Faturası
 • Satış Faturası
 • Acente Yönetimi
 • Kasa İşlemleri
 • Hotspot Entegrasyonu
 • SSL Sertifikası
 • Log Kaydı
 • Paraşüt Entegrasyonu
 • Rakip Fiyat Analizi
 • Otomatik Kimlik Tarayıcı
 • Temassız Menü

Ziyaretçiler sanal turlara katılabilir ve bölgedeki en popüler turistik yerleri keşfedebilir ve ziyaretçileri bir seyahate çıkmaya teşvik edebilir ve varış noktasındayken zamanlarını ve paralarını en iyi şekilde harcamanın yolunu seçmelerine yardımcı olabilir.

İyileştirilmiş Rezervasyon Deneyimi

Metaverse seyahati, rezervasyon deneyiminizi daha ilgi çekici ve eğlenceli hale getirebilir. Çevrimiçi rezervasyon yapan insan sayısının artmasıyla, bir sitenin sağlayamadığı bir etkileşim miktarı var.

metaverse travel nasıl yapılır
Metaverse Travel

Meta veri deposu, müşterilerin hızlı ve verimli bir şekilde yanıtlar almasına, anlaşmalar yapmasına, ürünleri bir araya getirmesine ve acentelere (gerçek ve sanal) ödeme yapmasına olanak tanıyan, faaliyette olan bir seyahat acentesini ziyaret etmeye benzer olabilir. Bir kullanıcı nihai varış noktasına ulaştığında endişelerini gidermek, yiyecek ve hizmetler için sipariş vermek veya bu mağaza aracılığıyla rezerve edebilecekleri etkinlikleri ve deneyimleri aramak için meta veri deposunu kullanmaya devam edebilir.

Artan Rezervasyon Hacmi

Farklı yerleri keşfetmek için gezilere çıkarsanız, teknolojideki gelişmelere rağmen evrenin sunmayacağı bazı özellikler vardır. Belirli bir konumun en doğru 3D sunumu bile, gerçekten orada olma hissini tekrarlayamaz. Bununla birlikte, metafizik alemine girmek, bir kişiye gerçek anlaşmayı araması için ilham verebilir.

Meta Evrenden Yararlanan Seyahat Endüstrilerine Örnekler

Metaverse ilk aşamalarında olmasına rağmen, bazı seyahat firmaları şimdiden en son teknolojilerden yararlanıyor.

İnteraktif Sanal Seyahat – VR Turizmi

Bazı kuruluşlar, gerçek hayattaki yerlerin ve ortamların sanal 3B temsillerini zaten sağlamıştır.

Metaverse, (fiziksel olarak seyahat etme kabiliyeti olmayan) bireylere, bir kişiyi şahsen ziyaret etmek yerine veya gelecekteki bir seyahati planlamak için bir yöntem olarak dünyayı deneyimleme fırsatı verebilen bir havuzdur. Metaverse üzerinden sanal turlar ve geziler sunma imkânı, seyahat endüstrisinin en son teknolojiden yararlanabileceği bir yöntemdir.

Seyahat için Artırılmış Gerçeklik

Artırılmış gerçeklik, sanal gerçekliğe kıyasla farklıdır. Kendinizi sanal bir alana kaptırmak yerine, sanal nesneler sizi çevreleyen gerçek dünyanın üzerine bindirilir.

Metaverse seyahat alanında artırılmış gerçeklik, restoran için fiyatlandırma ve bilgi, belirli bir bina ile ilgili tarihsel verilerin yanı sıra tren tarifeleri ve bir istasyona bağlantılar ve diğer bilgileri sağlayabilir. Bu, gezginlerin yerleri hakkında daha fazla merak duymasına neden olabilir ve ek satın alma fırsatları sağlar.

Sanal Tema Parkları ve Diğer Aktiviteler

COVID’in seyahat seçenekleri üzerindeki kısıtlamaları ve belirli konumların tamamen kapatılması nedeniyle, tema parklarının hayranları, en sevilen eğlence mekanlarının ve oyuncakların çevrimiçi sürümlerine giderek daha fazla geçiş yapıyor. Gezilerin ve diğer ilgi çekici yerlerin birinci şahıs görüntüleri yeni değil, ancak meta veri deposu, kullanıcıların ilgi çekici yerleri farklı bir şekilde deneyimlemelerine olanak tanıyor.

Örneğin, insanların hayvanat bahçesinde sanal bir tura çıktığını veya sıra beklemeden hız treninde “gezintiye” çıktığını hayal edin. İnsanlar fiziksel bir yere gidemediğinde veya gitmek istemediğinde, sanal cazibe merkezleri zor durumdaki tema parkları ve tatil köyleri için alternatif bir gelir kaynağı olabilir.

Blockchain Teknolojisi ve Ağırlama

Blockchain teknolojisi ile ilgileniyor musunuz? Bu yeni teknoloji, müşterilerin çevrimiçi işlem yapma biçiminde devrim yaratacak şekilde ayarlanmıştır. Blockchain teknolojisi, bilet ve kimlik sağlamak için yeni yöntemler sunarken ödemeleri kolaylaştırdığı için özellikle seyahat ve konaklama sektörlerine uygulanabilir.

metaverse turizm nasıl yapılır
Metaverse Turizm

Sanal olan bir defteri kebir olarak Blockchain teknolojisi, diğer önemli bilgilerin yanı sıra tarih damgaları da dahil olmak üzere işlemlerin reddedilemez bir kaydıdır.

Seyahat Endüstrisi ile birlikte VR

Metaverse seyahatinden hızlı VR turlarına kadar VR, insanların destinasyonları seçme, tur rezervasyonu yapma ve seyahatleri için ilham bulma yöntemleri üzerinde şimdiden çok büyük bir etkiye sahip. VR kulaklıkların tüketiciler için standart bir ürün haline gelmesiyle, VR hızla insanların günlük yaşamına giriyor.

Önümüzdeki yıllarda kullanımının artması beklense de metaverse seyahatinin gerçek seyahatin yerini alması pek olası değil. Metaverse teknolojisinin, potansiyel müşterilerle iletişim kurmanın yeni yollarını sağlayarak mevcut seyahat endüstrilerini iyileştirmesi ve geliştirmesi bekleniyor.

]]>
Otel Olanakları: Konukların Beklentilerini Karşılamak https://www.hmsotel.com/otel-olanaklari-beklentileri-karsilamak/ Wed, 30 Nov 2022 11:08:22 +0000 https://www.hmsotel.com/?p=15082 Otel olanakları konuğun deneyiminde büyük bir fark yaratabilir. Yüksek hızlı internet, iyi stoklanmış bir mini bar ve daha fazlası. Müşterilerin doğal olarak talep ettiği bazı kolaylıklar vardır. Ancak günümüzün sofistike konukları bu standart olanaklardan etkilenmeyecektir. Otel Misafirlerinizi etkilemek için en iyi olanaklarla neler yapabileceğinizi öğrenin.

Otel Endüstrisinin Tanımı Nedir?

Özünde, otel endüstrisi misafirler için gecelik konaklama sağlar. Daha büyük konaklama sektörünün aksine, konuklara birkaç veya birkaç gece kalma fırsatı verir. Ancak konaklama sektörü bunun ötesine geçiyor.

Oteller için tesisler sağlamanın ve bitkin yolcuların ihtiyaçlarını karşılamanın yanı sıra, konaklama sektörü de bölgedeki topluluklara fayda sağlayabilir. Muhasebe ve yönetimden güvenlik ve kat hizmetlerine kadar farklı uzmanlık seviyelerine sahip çeşitli alanlarda fırsatlar sunar.

Otel sektörü finansal olarak önemli hale geldi. Dünyadaki finansal işlemlerin önemli bir yüzdesinden sorumludur. Otel endüstrisi ayrıca bir dizi deneyim sunar. Mükemmel Otel yönetimi, ister birkaç saat gevşemek isteyen bir turist, ister büyük konferanstan önce dinlenmek ve gençleşmek isteyen bir iş seyahati olsun, bir konuğun deneyimi üzerinde büyük bir etki yaratabilecek unutulmaz deneyimler yaratacaktır.

Otel Olanakları Nedir?

Otel olanakları, bir konuğun konaklamasını dinlendirici bir dinlenmeden olağanüstü bir deneyime dönüştürebilen, otel odasında bulunan diğer olanak ve hizmetlerdir.

Olanaklar, konukların konaklamalarını daha konforlu ve rahat hale getirmek için ücretsizdir. Oteller genellikle şampuan, banyo malzemeleri, tıraş ekipmanları ve dikiş takımları sağlar. Ayrıca başka öğeler de sağlarlar. Sağlanmadıklarında hayal kırıklığına uğrayabilecek ve hatta kızabilecek konuklar tarafından talep edilirler.

otel imkanları, otel fırsatları, otel seçimleri
Otel Olanakları

Bu temel otellere ek olarak, tekliflerini geliştirmek için ek olanaklar da sunabilir. Oteller sürekli olarak, otellerin bütçesini fazla zorlamadan ve otel yönetimini basitleştirmeden misafirlerinin keyfini çıkarabilecekleri ve kullanabilecekleri ürünler aramaktadır. İyi seçilmiş birkaç ekstra şey, çok büyük bir masrafa yol açmadan konukların deneyimi üzerinde büyük bir etki yaratabilir. Oteller, seçici konuklara bir açıklama yapacağı kesin olan ürünler sunmak için biraz yaratıcılık ve hayal gücü kullanmalıdır.

Otel yönetiminde önemli kriterlerden birisi de, Otel Olanaklarını nasıl sunacağınızdır. Müşterilere doğru konforu ve imkanları sağlarken verimlilik oldukça önemlidir. Verimliliği üst seviyelere çıkartmak müşteri ilişkilerini sağlamaktan geçmektedir. HMS Otel Yönetim Sistemleri ile müşteri ilişkilerini doğru optimize ederek olanakları maksimum seviyede kullanabilirsiniz.

Çoğu Oteldeki Temel Otel Olanakları

Bunlar, otellerin çoğunun sunduğu temel hizmetlerdir. Temel otel olanakları, otel misafirlerinin normalde beklediği temel özelliklerdir.

Banyolar ve Kişisel Eşyalar

Otel olanakları tipik olarak çeşitli temel banyo malzemeleri ve kişisel ürünlerden oluşur. Şampuan, sabun ve losyonun yanı sıra havlu ve bornoz da sıklıkla mevcuttur. Otel ayrıca diş fırçası ve diş macunu sunabilir, tıraş bıçakları, duş boneleri ve tıraş losyonları da standarttır. Oteller genellikle ütü, saç kurutma makinesi, ütü masası, çamaşır makinesi ve kurutma makinesi gibi ürünler de sunar.

Bedava internet

Artık konukların Wi-Fi için prim ödemesi gereken bir zaman yok. Günümüzde misafirler, temel otel hizmetlerine ek olarak Wi-Fi İnternet erişimi beklemektedir. Konukların otellerdeki TV’lerde yayın yapmalarını sağlayarak tesislerinizi bir adım öteye taşıyın.

Ücretsiz Otopark

Misafirler için otopark ücreti bazen sorun olabiliyor. Airbnb gibi birçok kısa süreli kiralama, ücretsiz otopark sunar. Oteliniz otopark için ücret alıyorsa, ziyaretçiler uzun süreli kiralama yerine kısa süreli kiralamayı tercih etmeye daha meyillidir. Ücretsiz park yeri her zaman gerekli olmasa da cazip bir otel avantajıdır.

Ücretsiz Kahvaltı

Genellikle mutfağı (ve genellikle ücretsiz yemekleri) içeren kısa süreli kiralamalarla rekabet ediyorsanız Ücretsiz bir kahvaltı konuklar için büyük bir avantaj olabilir. Kontinental kahvaltı büfeleri ideal ve sevilen bir seçimdir ve ücretsiz sıcak kahvaltı büfesi misafirler için büyük bir hit olabilir.

Şarj İstasyonları

Günümüzde, konukların pek çok farklı cihazla seyahat etmesi muhtemeldir. Konukların geleneksel elektrik prizlerinin yanında kullanabilecekleri USB şarj prizleri sunmak harika bir fikir. Konuklar, yataklarının hemen yanında USB şarjı için özellikle minnettar olacaklardır. Uluslararası konuklarınız varsa, evrensel adaptörler veya prizler sunmayı düşünün.

Lüks Otel İmkanları

Gerçekten anlayışlı olanlar için, sadece en iyisi yeterli olacaktır. En iyi oteller, otellerin sunduğu olanaklar açısından kutunun dışında düşünmek zorundadır. Elinizde ki imkanları kullanmak bazen sınırlamalara tâbi olabilir. Bu gibi durumlarda imdadınıza HMS Otel Yönetim ve Modül Hizmetleri yetişmektedir.

HMS Otel yönetim sistemleri ile sizlere sunulacak birçok avantajı müşterilerinize yansıtmanız olağandır. Hangi hizmetlerden faydalanabilirsiniz ve hangi hizmetleri müşterilerinize sunabilirsiniz;

Akıllı Televizyonlar

Keşfetmekle geçen bir günün ardından, gezginler genellikle ara vermek ve en sevdikleri programları izlemek isterler. Akıllı TV’ler, konukların otel odasının rahatlığında en sevdikleri akış hizmetlerine erişmelerine ve film ve şovları izlemelerine olanak tanır.

Akıllı TV’ler, konukların oda servisinin yanı sıra diğer hizmetlere de televizyon üzerinden erişmelerini sağlayan interaktif otel uygulamaları için kullanılabilir. Oteller için bir diğer seçenek de misafirlerin telefonlarında ve MP3 çalarlarında müzik dinlemelerine olanak tanıyan Bluetooth hoparlörlerin dahil edilmesidir. Yüksek kaliteli ses, konukların takdir edebileceği bir şeydir.

Ücretsiz Kütüphane

Tatilde okuma eylemi, gevşemenin en popüler yollarından biridir: elektronik cihazlarınızı bir kenara bırakın ve geleneksel romanı kıyıya veya otel avlusuna götürerek dünyadan birkaç saatliğine uzaklaşın. Hepimiz bir kitabı bitirmenin ve yolculuk bittikten sonra okuyacak bir şeyimizin kalmamasının hissini yaşamışızdır.

otel ve müşteri ilişkisi, otel imkanlarının fırsatları
Otel Olanaklarının Müşteri Üzerinde ki Etkisi

Konuklarınıza yüksek kaliteli okuma materyalleri sunarak daha keyifli bir deneyim yaratabilirsiniz. Otellerde kütüphane sadece misafirlerinize eğlence sağlamakla kalmaz, aynı zamanda bir topluluk duygusu da yaratabilir çünkü konuklar heyecan verici yeni bir kitap bulmanın heyecanını paylaşabilir.

Misafirlerinizin Beklentilerini Karşılayan Yenilikçi Otel İmkanları

Bu yaratıcı olanaklar, otelinizin diğer otellerden sıyrılmasına yardımcı olacaktır. Bu sayede yenilikçi otel fikri sayesinde müşterilerinizden +1 puan alma konusunda avantaj sağlayabilirsiniz.

Gevşeme Cihazları ya da Spor ve Spa Hizmetleri

Konukların bir otelde kaldıkları süre boyunca aradıkları şey huzur duygusudur. Sunumlar ve toplantılarla geçen uzun bir yolculuktan veya yoğun bir günden geçmiş olabilirler. Yatak odalarına spa benzeri olanaklar sunarak rahatlamalarına yardımcı olmak mümkündür. Rahatlatıcı göz maskelerinin yanı sıra koku yayıcılar veya beyaz gürültü yapıcıların kullanımı kolaydır ve çok maliyetli değildir.

Eşsiz Teknoloji

Her otel, çok çeşitli konuklara hitap etmesi bakımından benzersizdir. Otelinizi ayırt etmek için bu farklılıkları kullanmanız mümkündür. Örneğin işletmenize golfçüler sık ​​geliyorsa, otelinize bir golf simulatörü koyabilirsiniz. Otelinize konuklarınızın ilgi alanlarına uyan en son teknolojiyi eklemenin yollarını düşünmek için konuklarınızın profillerine baktığınızdan emin olun.

Yerel Tarihin veya Lezzetin Dokunuşu

Misafirleriniz destinasyonlarından etkilendikleri için muhtemelen otelinizi ziyaret edeceklerdir. Daha yerel yönleri tanıtarak konaklamalarını daha keyifli hale getirebilirsiniz. Yöresel mutfak ve içecekler Yerel tarih, yöresel mutfak, benzersiz ilgi alanları konuklarınızın odalarında yer verebilirsiniz.

Hava Temizleme

Bir oda hava temizleyicisi, şehirdeki bir otel için harika bir özellik olabilir. Koku ve kokuları azaltmanın yanı sıra, bu cihazlar ayrıca kirletici ve alerjenleri de ortadan kaldırabilir. Bu, daha sağlıklı ve daha huzurlu bir oda sağlar. Solunum sistemi veya alerjisi olan misafirleriniz varsa, hava temizleyici kullanımı gerekli olabilir. Birinin mevcudiyeti, oteliniz için önemli bir faktördür.

Misafirlerinizin beklentilerini aşmak farklı oteller için farklı olabilir. Sağladıklarınız, konuklarınıza ve onların özel beklentilerine bağlı olacaktır. Unutulmaz bir deneyim, büyük değişiklikler gerektirmez, yalnızca dikkatle seçilmiş birkaç geliştirme, fark yaratmanın anahtarı olabilir.

]]>
Competitive Set (CompSET) Nedir? https://www.hmsotel.com/competitive-set-compset-nedir/ Mon, 28 Nov 2022 12:31:36 +0000 https://www.hmsotel.com/?p=15075 Otelcilik sektörünü yakından ilgilendiren Competitive Set (CompSET), diğer adıyla Otelcilikte Rekabet ve Rakip analizi olarak geçen bir teori ve kavramdır.

Otelcilik sektörünün diğer işletmelerden hiçbir farkı yoktur. Rakip analizi diye bir kavram vardır; Rakip analizi, özellikle Gelir Yönetimi kullanan oteller için çok önemli bir kavramdır. Rakiplerinizin Rekabet Setini veya CompSET‘i belirlerken birçok faktörü göz önünde bulundurmanız gerekir. Rekabeti hazırlarken birçok değişkeni analiz etmeniz ve Rekabetçi Setlerinizi bunlardan yola çıkarak oluşturmanız önemlidir.

CompSET’iniz kapsamlı bir tek seferlik araştırma ile belirlenebilir. Ancak çevrenizde açılan yeni oteller, konsept değişiklikleri, bölgedeki değişiklikler gibi birçok etkene göre her yıl güncellemeniz gerekebilir.

Performans Nasıl Ölçülür?

Birçok otel, bu soruyu yanıtlamaya yardımcı olması için STR raporlarını kullanmaya başladı. Ancak, STR raporları yalnızca karşılaştırma yapmak için doğru rakipleri seçerseniz size yardımcı olabilir.

Rekabetçi Set ya da Compentitive Set, yatırımcıların, personelin ve gelir yöneticilerinin otelinizin pazardaki performansını daha iyi anlamasını sağlayan, karşılaştırılabilir otellere dayalı bir bilgi koleksiyonudur.

Competitive SET, sektör içerisinde birçok eş anlamlı kelimeye tekabül edebilmektedir. Bunlardan bazıları:

 • Competitive SET
 • CompSET
 • Rekabetçi SET
 • ARI
 • MPI
 • RGI

Yukarıda yer alan terimlerin bazıları aynı sektör ile eşleşen ve aynı terim ortaklığı içeren eş kelimelerdir. Otel yönetiminde CompSET önemi oldukça önem arz etmektedir. Ötekin önemi performansı nasıl ölçüleceği yönünde birçok kriter dikkate alınmalıdır, aksi takdirde otel rekabet grubu olarak bilinen spesifik aşinalığı günden güne aleyhinize işletebilirsiniz.

otel rekabet, otel rekabet grubu
Otel Rekabet Grubu Nedir?

Otel yönetiminde, otelin işleyişi ve daha birçok kriter ön plandadır. Bunların işlevsel olarak otomasyon ve teknoloji ile desteklenmesi günümüzde sıklıkla duyulan performans odaklılığı yönünden bilindiktir. Peki, otelinizin performansını nasıl arttırabilirsiniz?

 1. Otel Yönetim Programı Kullanmak: Otel yönetim programı sayesinde otel içerisinde ki işlevsel birçok yönetimi aktif ve faal olarak yönetebilir, aynı zamanda zamandan, işten ya da insan gücünden tasarruf edebilirsiniz. En doğru otel programı seçimi de büyük arz/talep ilişkileri arasında yer almaktadır. En iyi Otel Programı arayışınızda HMS Otel Yönetim Programı sizlere büyük avantaj sağlayarak bütçe tasarrufu ve verim konusunda avantaj sağlayacaktır.
 2. Kanal Yöneticisi: Kanal yöneticisi denildiğinde OTA’lar ön plana çıkmaktadır. OTA’lar hakkında bilgi sahibi değilseniz: https://www.hmsotel.com/otel-rezervasyon-sistemi-isletmelerde-neden-onemli/ konusunu inceleyebilirsiniz. OTA’lar sayesinde satış odaklı yaklaşım sergileyebilir ve verim sağlayabilirsiniz. En iyi kanal yöneticisi modülü arayışınızda sizlere HMS Kanal Yöneticisi yardımınıza yetişmektedir.
 3. Müşteri İlişkileri: Müşteri ilişkileri birçok noktada ön planda olmanın ilk adımıdır. Müşteriye doğru hizmet sunmak ve taleplere göre hizmetler belirlemek, ne denli kazanç sağlayacağınız ya da kazanca ne kadar yönelik artışlar sağlayacağınızı belirler. Birçok müşteri HMS Müşteri İlişkileri ile memnun ölçeklendirilebilir yönetime hayran kalmaktadır.
 4. Online Rezervasyon: OTA’lar her zaman iş birliği konusunda yüksek komisyonlar içerirler. Komisyon bazlı işlemlerden uzak durmak sizlere kazanç döngüsünde artıya kavuşturabilir. Kendi konaklama işletmeniz için doğru konsepti sağlayabilecek Online Otel Rezervasyon Modülü ile seçimlerinizi her zaman ön planda olsun.

Otelinizin Rekabetçi Setleri Nasıl Belirlenir?

CompSET‘ler yalnızca kıyaslama için yararlı olmakla kalmaz, aynı zamanda pazar analizine ve stratejilerin oluşturulmasına da yardımcı olur. Kıyaslama yapılırken farklı oteller tarafından farklı kıyaslama araçları kullanılır. Bu karşılaştırmalı değerlendirmeler, fiyat stratejinizin yukarı mı aşağı mı değiştirilmesi gerektiğini belirlemenize yardımcı olabilir.

CompSET
CompSET Nedir

Otelinizin çevresine ve civardaki diğer otellere aşina iseniz, rekabet ortamınızı oluşturmak kolaydır. Yeni bir otel kuruyorsanız ve bölge ve çevredeki oteller hakkında fazla bilginiz yoksa, rekabet setinizi belirlemek için aşağıdaki öğeleri kullanabilirsiniz.

Rakiplerinizi belirlemeden önce otelinizin bir SWOT analizi yapmanız gerektiğini unutmamak önemlidir. Yapacağınız SWOT analizi ile rakiplerinizi belirleyebilirsiniz. Bu, daha doğru bir analiz yapmanızı sağlayacaktır.

 • Yıldız Sayısı: CompSET otelinizdeki yıldız sayısını bilmek çok önemlidir. 5 yıldızlı bir otel ise 4 veya 3 yıldızlı bir oteli CompSET olarak satın almak doğru değildir.
 • Ekipman: CompSET’i seçerken rakip otelin ekipmanını göz önünde bulundurun. Sizinle aynı donanıma sahip mi? Uyumlular mı? Diyelim ki otelinizde üç adet A la Carte restoran var. Rakip otelde kaç tane A la Carte restoran var gibi sorular sorun.
 • Oda Sayısı: Rakip otel seçerken CompSET oteliniz ile aynı oda sayısına sahip otelleri seçmenizde fayda var. Bir oteldeki odalar ile düşük numaralı odaları ayırt edemeyebilirsiniz. Bu da daha yüksek bir fiyata yol açarak hatalı bir kıyaslama analizi yapmanıza neden olabilir.
 • OTA, Yorum Siteleri Sıralaması: Bu, bir rakibi karşılaştırırken hatırlanması gereken çok önemli bir noktadır. Rakibi ile aynı büyüklükte ve aynı oda sayısına sahip bir oteli göz önünde bulundurabileceğiniz halde, misafir memnuniyet puanları sizinkinden düşükse CompSET’inize dahil edilmemelidir.
 • Fiyat: Otel fiyat stratejinizin çok altındaysa rakip olmamalısınız. Çünkü kıyaslama analizi genellikle yanıltıcıdır. Fiyat düşük olduğu için, ihtiyacınız olan yerde fiyatı yükseltmezseniz, muhtemelen gelirinizi kaybedersiniz.

Bölge Rakiplerinizi belirlerken kendi bölgenizden seçim yapmanız önemlidir. Başka bir şehir veya bölgeden seçim yapmak doğru değildir. Yukarıdaki maddelere bakarken yakın çevrenizdeki otelleri üs olarak kullanmanız önemlidir.

Otelcilik hakkında merak ettiğiniz tüm cevaplar HMS Blog‘ta.

]]>
Her Otel Gelir Yöneticisinin Bilmesi Gereken En İyi RMS Raporları https://www.hmsotel.com/her-otel-gelir-yoneticisinin-bilmesi-gereken-en-iyi-rms-raporlari/ Mon, 28 Nov 2022 12:17:36 +0000 https://www.hmsotel.com/?p=15069 Gelir yöneticilerinin elinde bol miktarda veri vardır. Bu temel RMS raporları, gelir yöneticilerinin verileri anlaşılır ve kullanışlı bir şekilde görselleştirebilmesi için gereklidir.

Otel Yönetiminde RMS raporları

Otel yönetimi oldukça zorlu bir süreçtir. Verilerin net ve yalın bir şekilde yönetilmesi, görselleştirilmesi ve yöneticilere sunulması gerekmektedir. Otel yönetiminde RMS Raporları, iyi gelir yönetimi raporları olarak ta bilinmektedir. Peki, RMS Raporları nedir, ne işe yara, nerede kullanılır, hangi faktörleri etkiler… gelin bunları inceleyelim.

otel geliri, otel gelirinin yönetimi
Otel Gelir Yönetimi

Tempo Raporu (Hız Raporu)

Hız raporu, fiyatlandırma stratejilerinizin ne kadar etkili olduğunun bir ölçüsüdür. Beklenenden daha fazla veya daha az rezervasyon, fiyatlandırmanın çok düşük veya yüksek olabileceğine işaret eder.

Tempo raporu, gelir yöneticileri tarafından yoğun bir şekilde kullanılmaktadır, ancak değişen trendler nedeniyle daha fazla dikkat gerektirmektedir. Bir hız raporunu, odaların ötesinde parçalara ayırmanın başka birçok yolu vardır: oda tipine ve hafta bölümüne ve yinelenen olaylara göre.

 • Oda tipi: Pazar dinamikleri hızlı bir şekilde değişebilir. Gelirin değişen trendlere yanıt vermesini sağlamak için oda tipi ücret raporunu izleyin. Oda karışımı karışımındaki bir azalma, kaçırılan gelir hedeflerini gösterebilir ve fiyatlandırma ayarlamaları gerektirebilir.
 • Hafta Bölümü: Bazı mülkler hafta sonları yüksek bir endekse sahipken, diğerleri işlerinin çoğunu hafta içi yapmaktadır. Haftalık bölüm oranı raporu, her şeyi dengede tutar ve hızlı fiyatlandırma işlemleri için kullanılabilecek herhangi bir kaymanın belirlenmesine yardımcı olur.
 • Yinelenen Etkinlikler: Tatil yerlerinde mevsimler, tatiller ve Pazartesi günleri hızlı bir tempo oluşturabilir. Orana dayalı tekrar eden olayları takip ederek stratejilerinizi ayarlayabilirsiniz.
 • Trend Analizi: Mevcut iklimde, konuklarınızın rezervasyon davranışlarında birçok değişiklik var. Hız trendlerini daha iyi anlamak için otelin hızını art arda 10-20 hafta boyunca karşılaştırabilirsiniz.

Temel Metrik: Önceki dönemler arasındaki hızdaki yüzde farkı, segmente göre Ortalama Günlük/Haftalık artış ve kanala göre trenddir.

Comp Set Raporu

Gelir yöneticileri fiyatlandırma stratejilerinde proaktif olmalıdır, ancak performansı diğer rakiplerle değerlendirmek yine de önemlidir. Bunlar mutlaka hedef pazarınıza yakın oteller değildir; daha ziyade, değerlendirme setinde birbirine benzeyen bir oteller topluluğudur.

rms raporları, rms raporları nedir
Otel Yönetiminde RMS Raporları

Comp SET raporu genellikle üçüncü taraf analiz kuruluşunun STR raporu olarak bilinir. Konukların karar vermesini etkileyen faktörleri kullanarak bir tesisi rakip bir grupla karşılaştırır: RevPAR, Doluluk Oranı ve Ortalama Günlük Ücret. Ayrıca, genel pazar payını ölçen Pazar Penetrasyon Endeksi, mülkün diğer mülklerle karşılaştırıldığında ne kadar olduğunu gösterir. MPI, mülkünüzün performans beklentilerini karşılamasını veya aşmasını sağlayan yerel pazar payına dayalı bir göstergedir.

Temel Metrik: Ortalama RevPAR kullanarak pazar payını ölçen Pazar Penetrasyon endeksidir.

Günlük Faaliyet Raporu

Günlük Faaliyet Raporu, gelecekteki konaklamalar için tüm etkinliklerin mevcut durumunu gösterir. Bu rapor, mevcut konaklama geçmişinin durumu ve gelir kararları hakkında bilgi almak için hızlı bir şekilde başvurulabilir.

Rapor mülk, konaklama tarihi ve fiyat segmenti ile ilgili istatistiklerin yanı sıra kalış süresi, gruplar halinde satılan odalar/geçici odalar ve gelir gibi belirli ölçümleri içerir. Oda değeri ADR, RevPAR ve gruplar/geçiciden hesaplanır.

Anahtar Kriter: Her şeyin hedefe bağlı olmasıdır. Bu, çeşitli çözünürlükleri belirlemek için kullanılabilecek hızlı bir görünümdür.

Kanal Analiz Raporu

Dağıtım, mülkünüzün gelir ve karlılık hedeflerine nasıl ulaştığını doğrudan etkiler. Farklı kanallardaki temel gelir eğilimlerini izlemek için bir kanal analizi raporu alın. Daha az kârlı kanallara geçiş, oran veya envanter tahsisi ayarlamaları gerektirebileceğinden, kanal karışımınızı izlemelisiniz.

Anahtar Kriter: Envanter tahsislerinin oran taktikleriyle uyumlu olup olmadığını kontrol etmek için kanala göre aşağı kaydırmaktır.

Pazar Bölümlendirme raporu

Tahmin ve bütçeleme neredeyse her zaman pazar bölümlendirmesine dayanır. Segmentasyondaki trendleri takip etmek önemlidir.

otel yönetiminde RMS Raporun önemi, RMS Rapor ve otel yönetim
Otel gelir yönetimi ve RMS Rapor

Segmentasyondaki değişiklikleri izlemeli ve diğer segmentlere geçmelisiniz. Bu, stratejinizin karlılıkla uyumlu olmasını sağlayacaktır. Promosyonları veya fiyatlandırma stratejilerini kullanarak segment karışımınızda gezinebilirsiniz.

Temel Metrik: Kullanılan Oda Başına Gelir (Oda Başına Gelir) Segmenti

İşinizi Büyütmek İçin Ek İpuçları

HMS Otel Programları, seyahat ve konaklama sektörü için bilgi sağlar. Görüşlerimiz, stratejilerimiz ve eyleme geçirilebilir ipuçlarımız, profesyoneller tarafından müşteri deneyimini iyileştirmek, geliri en üst düzeye çıkarmak, süreçlerde yenilik yapmak ve başkalarına ilham vermek için kullanılır.

Tüm otel ve konaklama ipuçları ya da hizmetleri aşağıdaki kategorilerde bulunabilir: Kanal Yöneticisi, Otel Yazılımı, HMS Rate, Müşteri İlişkileri, Online Rezervasyon, Kimlik Bildirim Sistemi ve Hotspot Sistemi ile güvenilir Otel yönetimi ve otelcilik hizmetlerine vakıf olabilirsiniz.

]]>
Farklı Otel Misafir Türleri ve Onlara Nasıl Hitap Edeceğinize İlişkin İpuçları https://www.hmsotel.com/farkli-otel-misafir-turleri-ve-onlara-nasil-hitap-edeceginize-iliskin-ipuclari/ Mon, 28 Nov 2022 12:03:51 +0000 https://www.hmsotel.com/?p=15061 Günümüzde her çeşit farklı müşteri türü ve kitlesi gündemdedir. Farklı otel misafir türleri ve onlara nasıl hitap edeceğinize ilişkin ipuçları hayat kurtaran türden önem arz etmektedir.

Oteller, otel misafirlerinin farklı öncelikleri ve koşulları olduğunu kabul etmelidir. Başlıca konuk türlerini gözden geçireceğiz ve onlara hitap edecek ipuçları vereceğiz. Ek olarak, kaldıkları süre boyunca müşteri beklentilerinin nasıl aşılacağına dair genel tavsiyeler vereceğiz.

Otel Sektörü Nedir?

Otel sektörü endüstrisinin ne olduğunu açıklamak faydalı olabilir. Bu endüstri misafirler için konaklama veya geçici konaklama sağlar. Bu sektör, otel misafirleri için geceleme sağlar, ancak uzun süreli veya kalıcı konaklamalar sağlamaz.

Otelcilik sektörü sadece otelleri kapsamıyor; bunlara tatil köyleri, moteller ve pansiyonların yanı sıra hanlar, oda & kahvaltılar, servisli daireler ve misafirhaneler dahildir.

Otelcilik sektöründe raporlama ve analiz ile doğru kitlelerle nasıl etkileşim kurulacağı yönünde bilgi sahibi olabilirsiniz.

Farklı Otel Misafirleri ve Onları Nasıl Çekebilirsiniz?

Birçok otel misafiri türü vardır. En büyük zorluklardan biri, doğru konuğu hedefleyen doğru otel pazarlama stratejileri seçimidir. Aşağıda, otel işletmelerinin karşılaşacağı bazı önemli konuklar bulunmaktadır. Ayrıca onlara en iyi şekilde nasıl hitap edebileceğimiz konusunda tavsiyeler sunuyoruz.

İş seyahatinde olanlar

İş amaçlı seyahat edenler, iş amacıyla başka bir ülkeye seyahat eden kişilerdir. Konferanslara, toplantılara veya iş etkinliklerine katılmak için seyahat ediyor olabilirler. İş görevlerinin yanı sıra gün içinde başka işler de yapmaları gerekebilir. Diğer otel misafirlerine göre cazibe merkezlerinin cazibesine kapılma olasılıkları daha düşüktür.

otel ilişkileri, misafir ilişkileri
Farklı Otel Misafir türleri ve Etkileşim İpuçları

İş amaçlı seyahat edenler oteller tarafından birçok şekilde ağırlanabilir. Yüksek hızlı internet erişimi, görüntülü aramalara veya güvenilir bağlantı gerektiren diğer etkinliklere katılması gerekebilecek iş seyahatinde olanlar için büyük bir avantajdır. Konferans salonlarına, çalışma alanlarına veya diğer tesislere güçlü bir itiraz verilebilir.

İşten ayrıldıkları zamanı da dikkate almak önemlidir. İş seyahatinde olanlar uzun bir günün ardından dinlenmek ister. Kurumsal konuklar ayrıca uygun fiyatlı odaları, ulaşım bağlantılarını, yerel restoranları, otel barını ve özel oda servisi tekliflerini öne çıkarma fırsatını takdir edeceklerdir.

Aileler ve Çiftler

Otelinizin aldığı misafir sayısını artırmak istiyorsanız, ailelere ve çiftlere hitap ettiğinizden emin olun. Bu grupların her ikisinin de farklı öncelikleri olması muhtemeldir. Konforlu odalar, bir kral yatak, güzel manzaralar ve harika restoranlara kolay erişim, karar vermenize yardımcı olabilecek şeylerden bazılarıdır.

Aileler ne istediklerine ve ne zaman istediklerine dair bir fikre sahip olacak. Paralarının karşılığını vererek onları cezbetmek mümkündür. Aynı anda birden fazla odayı doldurabilecekleri için bu, oteller için büyük bir avantaj olabilir.

Aileler bazı durumlarda her şey dahil konaklamayı tercih edebilir. Bu, harika ikram hizmeti olan otellere avantaj sağlar. Pazarlama materyalleri, otelin çocuk dostu havuzunu ve eğlence seçeneklerini öne çıkarmalıdır.

Otelinize doğru konsepti sağlamak ve misafir sayınızı arttırmak için HMS Otel Program Yönetimi sistemlerini demo olarak test edebilir ve avantajlarından faydalanabilirsiniz.

Lüks Otel Misafirleri

Lüks otel misafirleri, en iyi deneyimleri arayan bir gezgin türüdür. En iyi konaklama yerini bulmak için hiçbir çaba harcamazlar. Lüks müşteriler son derece değerlidir ve mükemmel tesislere, mükemmel konfora ve harika bir yere sahip 5 yıldızlı otellere çekilecektir.

Lüks gezginler genellikle eşleriyle seyahat eder ve bunların çoğu yaşlı yetişkinlerdir. Otelin estetik özellikleri çok önemlidir. Bu konukların çoğu, konaklama rezervasyonlarını bir tur operatörü veya seyahat acentesi aracılığıyla yapacaktır, bu nedenle bu kanallara öncelik vermek çok önemlidir. Bir otelin restoran kalitesi de bir diğer önemli unsur olabilir.

Lüks gezginler, otel pazarlamasındaki son trendler hakkında iyi bilgilendirilecek ve yüksek beklentileri olacaktır. Bu gezginler, kendilerine hitap etmek isteyen otellerden olağanüstü müşteri hizmetleri beklemektedir. Yerel cazibe merkezleri, restoranlar ve etkinliklerle lüks misafirleri çekebilirsiniz.

Dijital Göçebeler

Geçimini sağlamak için birden çok yerden çevrimiçi olarak çalışan bireylere dijital göçebeler denir. Serbest meslek sahibi, serbest meslek sahibi veya bir şirketin çalışanı olsanız da bir işletme sahibi olabilirsiniz. Koşullar ne olursa olsun işlerini istedikleri yerde yürütebilirler.

Güvenilir internet erişimi ve wifi yoksa veya yavaşsa, dijital göçebeler otellerde, pansiyonlarda ve tatil evlerinde çalışabilirler. Rezervasyon yapmaları pek mümkün değil.

otelde ki misafir türleri, otel misafirleri, otel misafir çeşitleri
Otel Misafir Türleri

Dijital göçebeler teknoloji odaklı olma eğilimindedir ve bu nedenle en son teknolojiye sahip otelleri tercih edebilirler. Güvenilir bir otel resepsiyonu, sorunsuz check-in ve check-out prosedürleri ve otel odalarına kurulan IoT cihazlarının tümü çok faydalı olabilir. Dijital göçebelerin de tıpkı herhangi bir otel misafiri gibi harika tesislerin ve diğer yerel cazibe merkezlerinin ilgisini çekebileceğini anlamak önemlidir.

Doğru müşterilere doğru algıyla yaklaşmak oldukça önemlidir. Müşterilerinize unutulamayacak bir imaj bırakmak için HMS Müşteri İlişkileri bölümünü inceleyerek avantajlarından faydalanabilirsiniz.

Sağlığa Önem Veren Misafirler

Sağlık ve zindelik odaklı otel misafirleri, günlük stresten kaçmak, egzersizle ilgili aktivitelere katılmak veya sadece huzurun ve sükunetin tadını çıkarmak için seyahat etme eğilimindedir. Oteller, eğlence ve spor tesislerinin yanı sıra rahatlama sunan alanları da hedefleyebilir.

Pazarlayabileceğiniz bir mülk için belirli bir tema bulabilirsiniz. Örneğin, yoga veya meditasyon inzivaları, bu faaliyetleri destekleyen barınma örnekleridir. Oteller, misafirhaneler ve tatil evleri de kayak, yürüyüş veya diğer herhangi bir fiziksel aktivite ile ilgilenen insanları çekmek için kullanılabilir.

Sağlık bilincine sahip otel misafirleri, otel bünyesinde sağlıklı yemekler yemek isteyeceklerdir. Bu misafirler genellikle birlikte seyahat ederken, sağlıklı yaşam gezginlerinin yalnız seyahat etme olasılığı daha yüksektir. Tek kişilik odalar, düşük maliyetli konaklama ve her şey dahil tekliflerle bireyleri hedeflemek iyi bir fikir olabilir.

Konuklar için Çevre Dostu Otel

Seyahat endüstrisi harika bir endüstridir. Bununla birlikte, giderek daha fazla gezgin, seyahatlerinin çevre üzerindeki etkisinden endişe duymaktadır. Aktif olarak sürdürülebilir seçenekler arıyorlar. Bu, çevre dostu otellerin yanı sıra sürdürülebilirliği teşvik eden pazarlama stratejilerinin geliştirilmesine yol açmıştır.

Bu oteller, karbon ayak izlerini azaltmak ve daha az doğal kaynak kullanmak için attıkları adımları paylaşarak ilgi çekici olabilir. Otellerin sürdürülebilir enerji kullanması ve sağlam geri dönüşüm politikalarına sahip olması avantajlıdır. Şeffaflık da önemlidir.

Bir tren istasyonunun yakınında kalmak iyi bir fikirdir. Bu, çevreye duyarlı konukların daha zararlı uçak veya araba yolculuklarında değil, trenle seyahat etmelerini sağlar. Restoran endüstrisinin bazı alanlarında, etik kaynaklı gıdalara ve vejetaryen ve vegan seçeneklere yönelik artan bir talep var.

Genç Gezginler

Genç gezginler, otellerde bir grup misafirdir. Genellikle bütçe konusunda çok bilinçli oldukları ve daha iyi bir anlaşma elde etmek için bazı alanları feda edecekleri için, genellikle sırt çantalı gezginlerle aynı özellikleri paylaşırlar. Genellikle birçok aktivite ve gece hayatı sunan şehirleri seçerler.

Gençler, otellerdeki en son teknolojiden etkilenebilirler, ancak bunun için yüksek fiyatlar ödemeyeceklerdir. Gençler genellikle birlikte seyahat ederler, bu nedenle üç ila dört kişinin konaklayabileceği odalar onlar için yalnızca bir kişinin konaklayabileceği odalardan daha çekici olabilir.

Gençler muhtemelen çevrimiçi iletişim kurmak ve deneyimlerini Facebook, TikTok ve Twitter gibi sosyal medya platformları aracılığıyla başkalarıyla paylaşmak isteyeceklerdir. Bu nedenle, güvenilir ve ücretsiz wi-fi erişimine sahip olmaları çok önemlidir.

Sırt Çantalı Gezginler

Sırt çantalı gezginler, başka yerlere seyahat eden ve sırt çantalarında yaşayan otellerde konaklayan misafirlerdir. Seyahatleri sırasında muhtemelen birden fazla yeri ziyaret edecekler ve kalış süreleri değişebilir. Bununla birlikte, genellikle fiyata duyarlıdırlar, bu nedenle pansiyonlara, ucuz otellere ve diğer düşük maliyetli konaklama yerlerine yönelirler.

Fiyata odaklanan gezginlerin fedakarlıkları kabul etme ve Otel Misafir Türleri odalarındaki son trendlerden etkilenmeme olasılığı daha yüksektir. En az konfor ve olanaklara sahip olmayı tercih ederler. Genellikle banyoları paylaşacaklar ve ek satışlar ve çapraz satış için ödeme yapmaya istekli olacaklar.

otel misafir türleri nelerdir, otele hangi misafirler gelir
Otel Misafir Çeşitleri

Birçok sırt çantalı gezgin, uygun fiyatlı gecelik konaklamaya odaklanacak. Bununla birlikte, aileleri, arkadaşları ve diğer gezginlerle iletişim halinde olmak için güvenilir ve ücretsiz wi-fi isteyeceklerdir. Otantik yöresel yemeklerin ve kültürel deneyimlerin sunulduğu bölgelerde bulunan oteller için büyük bir avantaj olacaktır.

Otel Kahvaltısı – Otel misafirlerini kahvaltı tekliflerinizle etkileyin

Bir otel kahvaltısı genellikle bir günün en önemli öğünü olarak anılır. Misafirlerinizi etkilemek ve kaldıkları süre boyunca memnun kalmalarını sağlamak için harika bir yol olabilir. Otellerde Amerikan, Continental ve Türk büfe kahvaltıları ve hatta oda kahvaltı gibi pek çok kahvaltı çeşidini bulabilirsiniz.

Otel Misafirlerini Çekmek için Sosyal Medyayı Kullanın

Sosyal medya gezginler arasında daha popüler hale geliyor. Oteller hakkında bilgi edinmek, deneyimlerini paylaşmak ve hatta konaklama rezervasyonu yapmak için kullanıyorlar. Otellerin çevrimiçi varlıklarını artırmak ve yeni konukları çekmek için sosyal medyanın nasıl kullanılabileceğini düşünmesi çok önemlidir.

Oteller farklı tipte konukları çekebilir. Ancak, her birine itiraz edebilmeniz gerekir. Her misafir türü için en önemli öncelikleri belirlemek ve ardından varıştan önce bu otel özelliklerini vurgulayan pazarlama materyalleri ve iletişimler oluşturmak önemlidir.

Otel yönetimi, Otel misafir türleri, otel etkileşimi ve otel yazılımları gibi daha birçok konu hakkında merak ettiğiniz bilgileri HMS Blog ile bulabilirsiniz.

]]>
Otel Rezervasyon Sistemi İşletmelerde Neden Önemli? https://www.hmsotel.com/otel-rezervasyon-sistemi-isletmelerde-neden-onemli/ Fri, 25 Nov 2022 13:51:42 +0000 https://www.hmsotel.com/?p=15051 Modern konaklama işletmeleri için teknolojiye yapılan en büyük yatırımlardan biri otel rezervasyon sistemi yazılımlarıdır. Bu tür bir sistem sayesinde oteller ve benzeri kuruluşlar, üçüncü taraf web siteleri seyahat acenteleri aracılığıyla yapılan rezervasyonlar için komisyona tabi olmayan doğrudan rezervasyonları en üst düzeye çıkarabilir.

Otel Rezervasyon Sistemi Nedir?

Otel rezervasyon sistemi, otel ve benzeri konaklama yerlerinde konaklayan misafirlere, oda rezervasyonlarının ve otel odası rezervasyonlarının yönetiminde yardımcı olan bir bilgisayar çözümüdür. Başlıca özelliği, müşterilerin üçüncü taraf rezervasyon hizmetlerine güvenmek zorunda kalmadan otel odalarını kendi başlarına rezerve edebilmeleridir.

Temelde sistem, müşterilerin otelin web sitesinde veya diğer doğrudan kanallar aracılığıyla otel rezervasyonu yapmasına izin vererek çalışır. Bilgiler daha sonra otelin arka uç sistemine aktarılarak rezervasyona eşlik eden ayrıntıların ele alınmasına izin verilir. Otel rezervasyon sistemlerinin çoğu, onay e-postasının gönderilmesi de dahil olmak üzere belirli işlemleri otomatik hale getirir.

Otel Rezervasyon Sisteminin Önemli Olmasının 3 Nedeni

Oteller için güvenilir bir rezervasyon sistemine sahip olmanın önemi, sayısız nedenden dolayı önemlidir, ancak üç tanesi en önemlileri arasındadır. Aşağıda onlar hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz:

1. OTA’lara Komisyon Yok

Otel rezervasyon sistemlerinin konaklama sektörünün önemli bir bileşeni haline gelmesinin başlıca nedenlerinden biri, oteller için doğrudan rezervasyonların çevrimiçi seyahat acenteleri (OTA’lar) aracılığıyla yapılan rezervasyonlardan daha iyi olmasıdır. Bunun nedeni, doğrudan rezervasyonların otellerin komisyon ücreti ödemesini gerektirmemesidir.

Bir müşteri OTA üzerinden otel odası rezervasyonu yapıp oda ücretini öderse, ödediği bedelin bir kısmı OTA tarafından komisyon olarak alınır. OTA’lar dağıtımlarını iyileştirmelerine yardımcı olabildiğinden, bu, otellerin yararlanabileceği bir masraf olarak görülüyor. Ancak oteller, geliri ve karı artırmak mümkün olduğunda doğrudan rezervasyonlara öncelik vermelidir.

Online rezervasyon sistemini işletmenizin web sitesi üzerinde aktif etmek oldukça kolay. Online rezervasyon yazılımı (online rezervasyon modülü), HMS Otel Rezervasyon Sistemi sayesinde mümkün kılınmıştır. Detaylı bilgi için hizmetleri inceleyerek işlemler hakkında bilgi alabilirsiniz.

2. Bilgi ve Fiyatlandırma Üzerinde Daha İyi Kontrol

Bir otel rezervasyon sisteminin oteller için bu kadar önemli olmasının bir başka nedeni de fiyatlandırma ve bilgi üzerinde daha fazla kontrol sağlamasıdır. Otel rezervasyon modülü kullanılarak, oda fiyatlarının belirlenmesi, indirimlerin dağıtılması ve çapraz satış veya ek satış için açıkça tanımlanmış kurallar belirlenebilir.

Mülk yönetimi yazılımına güvenilir bir rezervasyon sistemi de entegre edilebilir. Otel rezervasyonu ve PMS yazılımının birleşimi, daha iyi tutarlılık için diğer platformlardaki bilgilerin güncellenmesine yardımcı olacak ve odaların ücretlerini değiştirme veya oda ve otel açıklamalarında ayarlamalar yapma sürecini merkezileştirecektir.

online rezervasyon sistemleri, çevrimiçi rezervasyon modülü
Otel yönetim programı

Ayrıca, doğrudan rezervasyonlardan elde edilen müşterilerle ilgili bilgiler, üçüncü taraf bir OTA tarafından alınmak yerine otel tarafından tutulabilir. Bu, otellerin her müşteriye daha fazla kişiselleştirme sağlamasına olanak tanır. Ayrıca otellerin varış öncesi veya sonrası e-postalarla müşterilere ulaşmasını sağlar.

Müşteri ilişkileri konusunda OTA sitelerine veri, ücret ya da komisyon kaptırmadan doğrudan HMS Müşteri İlişkileri, HMS Otel Yazılımı sayesinde oldukça kolay ve işlevseldir.

3. Daha Fazla Özelleştirme ve Markalaşma Potansiyeli

Doğrudan rezervasyonları kolaylaştırabilen otel rezervasyon sisteminin kullanılması sayesinde, otel işletmecileri, müşterilerin deneyimini kişiselleştirmek ve kendi farklı bakış açılarını ve seslerini sağlamak için araçları özelleştirme konusunda daha fazla seçeneğe sahip olacak.

Sonunda, müşteriler tekdüzelikten daha memnunlar, rezervasyon sürecini daha profesyonel olarak algılıyorlar ve aynı zamanda prosedürü bitirmeye ve otel odasını ayırmaya daha meyilliler. Baktıkları otelin web sitesinin yansıması olmayan bir rezervasyon motoruna yönlendirilen ziyaretçiler sinirlenebilir ve daha az güvenilir olabilir.

İyi Bir Otel Rezervasyon Sisteminin Temel Özellikleri Nelerdir?

Çeşitli otel rezervasyon sistemlerinin özellikleri ve işlevleri farklı olabilse de mevcut en iyi seçenekler genellikle benzer işlevlere sahiptir. Bu bağlamda, bu özellik listesi en önemli özelliklerdir:

Kolay Özelleştirme

Birinci sınıf PMS yazılımı gibi kaliteli bir Otel rezervasyon yazılımı, otelinizin ihtiyaçlarına mümkün olan en iyi şekilde uyarlanabilmeyi gerektirir. Bu, tüm seçimlerin kuruluşunuzun potansiyelini ve gerçekliğini yansıtması ve başkalarının algısını yansıtmaması için rezervasyon sürecini özelleştirebileceğiniz anlamına gelir.

Müşterilerin ilgisini çeken oteller, profesyonel görünen otelleri tercih etmektedir. Bir rezervasyon sistemini özelleştirmek, bu sektörde hızlı bir gelir elde etmek için harika bir yöntemdir. Rezervasyon seçeneklerinizi ihtiyaçlarınıza göre değiştirmenin yanı sıra, rezervasyon sisteminiz markalaşmayı akıllıca kullanarak karakter yaratma şansı sunar.

PMS ile Entegrasyon

Çevrimiçi bir otel rezervasyon sisteminin bağımsız özelliklerinin yanı sıra, satın aldığınız yazılımın otel yönetimi yazılımınıza ve mümkün olan diğer çözümlere entegre edilebilmesi de aynı derecede önemlidir. Bu tür entegrasyonlar farklı şekillerde olabilir, ancak en önemli husus, farklı çeşitli uygulamalar arasında veri aktarma yeteneğidir.

Yazılım, iş akışlarına tamamen entegre edildiğinde iyileştirilecek ve iki yönlü veri akışı karışıklığı önleyebilecektir. Ek olarak, bilgi paylaşımı, fiyat bilgilerinin ve odaların müsaitlik durumunun düzenli olarak güncel tutulması anlamına gelir; bu da, odaların fazladan rezerve edilmesini ve diğer maliyetli hataları önleyebilir.

Mobil Uyumlu

Artan sayıda konaklama müşterisi kişisel bilgisayar yerine cep telefonu kullanıyor ve pazarın bu bölümü otellerin bundan kar elde etme potansiyeli sunuyor. Birçok müşteri, üçüncü taraf platformlar aracılığıyla yapılan mobil rezervasyonları tatmin edici bulmamış veya aşırı derecede zaman almıştır.

Online otel rezervasyon sistemi nasıl kullanılır, en iyi Online otel rezervasyon sistemi
Online otel rezervasyon sistemi

Konuklarına mobil cihazlar için tasarlanmış verimli, kullanımı basit bir rezervasyon motoruna erişim sağlayabilen oteller, daha fazla doğrudan rezervasyon elde edebilir. Mobil cihazlar için optimize edilmiş bir rezervasyon prosedürü oluşturmaya izin veren bir çevrimiçi otel rezervasyon sistemi, işletmenizin finansal performansını önemli ölçüde artırabilir.

Ek Satış Fırsatları

Otel rezervasyonlarına yönelik yazılım için dikkate alınması gereken bir diğer önemli özellik, çapraz satış ve ek satışı rezervasyon sürecine dahil etme yeteneğidir. Temel düzeyde bu, müşterilere odalarını yükseltme, kahvaltı gibi ek olanaklar ekleme veya bazı ek otel olanaklarını kullanma seçeneği sunmak anlamına gelebilir.

Ancak rezervasyon sistemleri, bir gezi turunda yerel cazibe merkezlerine veya yerlere kabul seçenekleriyle bunun ötesine geçebilir. Bazı durumlarda oteller, örneğin gece kulüplerine ve restoranlara giriş gibi konaklama veya ulaşım sektörünün diğer yönleriyle ilgili özel indirimler veya ekstralar sunmak için yerel işletmelerle iş birliği yapar.

CRM’nize Bağlı

Doğrudan rezervasyonların sunduğu başlıca avantajlardan biri, müşterilerinizden veri toplama yeteneğidir. Ancak, bilgilerin kullanımını en üst düzeye çıkarmak ve misafirinizin deneyimini geliştirmek için kullanmak için otel rezervasyon sisteminizin CRM sisteminize bağlanması gerekir.

Bağlantı kurulduktan sonra, iki sistem arasında paylaşılan bilgilerden sonuna kadar yararlanılabilir. Misafirlerinizin tam olarak kim olduğuna dair daha net bir görüntü vermek, misafirleriniz için daha kişiselleştirilmiş bir deneyim sunabilmenizi ve iletişiminizi onların ihtiyaçlarına göre özelleştirebilmenizi sağlar.

Otel Rezervasyon Sisteminizin Etkinliğini En Üst Düzeye Çıkarın

Rezervasyon yazılımınızın potansiyelinden en iyi şekilde yararlanmak için, yazılımın sağladığı özellikler hakkında kapsamlı araştırma yapmak çok önemlidir. İşletmenize uzun vadede fayda sağlayabilecek daha az bilinen birçok yöntem vardır.

Otel rezervasyon sistemi konusunda neden HMS Otel Yazılımları tercih edilmelidir sorusuna S.S.S bölümü detaylıca yanıt sunmuştur.

Otel Rezervasyon Sistemi: Daha Fazla Rezervasyon Çekmek İçin İpuçları

Otel rezervasyon yazılımınız ana otelinizin web sitesine bağlanacağından, doğrudan çevrimiçi rezervasyon çekmek için doğru adımları izlemeniz gerekir. Bu, sitenizi daha çekici hale getirmek ve hizmetlerinizi vurgulamak için akıllı web tasarımını kullanarak arama motorunuzu optimize etmek için yöntemler kullanmayı içerir.

Endişelenmeye ise hiç gerek yok! Bu konuda HMS Otel Programları sizinle birliktedir. Yeni açacağınız bir işletme ya da aktif olan bir işletme olmanız fark etmeksizin bilgi almak için +90 850 885 00 07 hattı üzerinden destek alabilirsiniz.

Otel Rezervasyon Sisteminizin Yanında Hedeflenecek OTA’lar

Otellerin maksimum erişilebilirliğe sahip olması ve mümkün olan en fazla rezervasyonu alması için, çevrimiçi seyahat acenteleri aracılığıyla sunarak en kaliteli otel rezervasyon sistemini desteklemek çok önemlidir. Bu, Booking.com, Expedia ve Trip Advisor gibi örneklerle hedeflerinize ulaşmak için iş birliği yapabileceğiniz en iyi Çevrimiçi seyahat acentelerini bulmanız anlamına gelir.

Online rezervasyon modülü neden kullanılır, kanal yöneticisi nedir, kanal yönetim programı, kanal yönetim modülü
Online rezervasyon modülü

Üstelik online otel rezervasyonu yönetimi esnasında Kanal Yönetimi sizlere büyük kolaylık sağlamaktadır. HMS Kanal Yönetimi ile tüm satış kanallarını tekbir kontrol paneli üzerinden görüntüleyerek düzenlemeniz mümkündür. Aynı zamanda sizlere sağladığı hizmetler bir hayli caziptir:

 • Zaman kazandırır,
 • Hızlı rezervasyon sağlar,
 • Aynı odayı birden çok kişiye rezerv etmenizin önüne geçer,
 • Odalarınızı tüm dünyada sunmanıza olanak sağlar,
 • Gelirlerinizi arttırır,
 • Maliyetinizi azaltır,
 • Bulut yönetim sistemleri ile bilgisayar, tablet, mobil gibi cihazlardan yönetim sağlar.

Üstelik satın almadan önce demo talebinde bulunarak bu ve daha birçok seçeneği sisteminiz üzerinde test ederek keyfini sürebilirsiniz. Online Kanal Yönetimi hizmetlerini incelemek için www.hmsotel.com/kanal-yoneticisi bölümünü inceleyebilirsiniz.

]]>
Otelinizin Tercih Edilmesini Sağlamak İçin Neler Yapılabilir? https://www.hmsotel.com/otelinizin-tercih-edilmesini-saglamak-icin-neler-yapilabilir/ Thu, 24 Nov 2022 20:33:50 +0000 https://www.hmsotel.com/?p=15042 Rezervasyon oranını artırmanın en iyi yöntemlerinden biri sadık müşterileri çekmektir. Otelinizin tercih edilmesini sağlamak doğru müşteri ilişkileri ve konseptine bağlıdır. Bu sayede Otelinizin tercih edilmesini sağlarsınız.

Tatilciler, iş stresinden ve günlük baskılardan kaçmak için geziler planlıyorlar. Zamana ve ödedikleri maliyete değecek bir deneyimde en rahat ve kaliteli hizmeti arıyorlar.

Misafirlerin seyahat planlarını yapmak için çeşitli otelleri tercih etmelerinin ana sebeplerinden biri de kendilerine özen gösterilmediğini hissetmeleridir. Bu nedenle, iletişim halinde olmak ve kişisel bir hizmet sunmak, başarılı bir iş kurmanın önemli bir yönüdür. Bu ilişkileri güçlendirmek otelinizin tercih edilmesini sağlamak adımlarında önemli rol taşımaktadır.

Satın alma oranınızı potansiyel bir yatırım olarak düşünmek mümkündür. Yatırımınızın değeri (sadık müşterileriniz) ne kadar yüksekse ödül de (iş yatırımınızın getirisi) o kadar yüksektir. Pansiyon, otel pansiyonu ve konaklama ile ilgili herhangi bir işletme işletiyorsanız, yeni müşteriler kazanmak kadar sadık müşterilerinizi elde tutmaya odaklanmışsınızdır.

otelin tercih edilmesi, otele müşteri kazandırmak, otele nasıl müşteri kazandırılır
Otelinizin tercih edilmesini sağlamak

Misafirlerinizin istediği kriterleri karşılayabilirseniz, bir sonraki tatil ya da seyahat planı için aynı otelin seçilmesi muhtemeldir. Müşterilerinizin yakından dikkat ettiği unsurlar nelerdir ve onların gereksinimlerini karşıladığınızdan nasıl emin olabilirsiniz?

Misafirlerinizin Kendilerini Özel Hissetmelerini Sağlayın

Misafirleriniz odanızın oda kodu ile tanınmak yerine kendilerini tanımanızı isterler. Bu nedenle kişiselleştirme artık bir lüks değil, bir gerekliliktir. Misafirleriniz kendilerini özel hissetmelerini sağlayın, bu sayede müşteri ilişkileriniz günden güne yükselerek diyalog yoluyla oluşan samimiyet ve farkındalık ön plana çıkacaktır.

Kişiselleştirilmiş Hizmet Nedir?

Kişiselleştirilmiş hizmet, iletişim ortamında misafirlerinizi hoş karşılamanın yanı sıra takdir edilmelerini sağlamanın ilk adımıdır. Misafirlerinizle etkileşim kurmak için sürecin bitmesini beklemeyin. Rezervasyon sürecinin başında bunlardan haberdar olduğunuzu göstermeniz faydalı olacaktır. Örneğin, iyi organize edilmiş bir otel yönetim sistemi ve kanal yönetim programı ile bu görevleri yerine getirmek kolaydır. HMS Otel Yazılım Sistemleri ile misafirlerinizi kişiye özel kampanya ve kampanyalardan haberdar edebilirsiniz. Böylece çapraz satış ve yukarı satış stratejileriniz hem misafirleriniz üzerinde olumlu bir etki yaratacak hem de kazandığınız karı artıracaktır.

Sadakati Ödüllendirin

Sadakat programlarını bazı otelciler için bir klişe olarak düşünmek kolaydır, ancak doğru sadakat yönetimi programı, sadık misafirleri çekmenin ilk yöntemidir. Misafirlerinize neden değer verdiğinizi ve gelecekte neden otelinize geri döneceklerini netleştirin. Fırsatlar ve kampanyalar iyi bir başlangıç ​​noktası olabilir ancak hangi seçeneğin kime hitap ettiğini bilmek önemlidir. Bu nedenle, merkezi veri yönetimine ihtiyacınız olacak. Merkezi veri yönetim sistemleri otelinizin tercih edilmesini sağlamak için potansiyel tercihlerin başında yer almaktadır.

otel ve müşteri ilişkileri, otele müşteri kazandırmanın yolları, otelinizin tercih edilmesi için yapılabilecekler
Otele müşteri kazandırmak

Örneğin HMS, otel yönetim sistemleri, müşteri ilişkileri ve kanal yöneticisi seçenekleri ile birçok merkezi konuk profili oluşturarak gelişmiş kolay erişim sistemi ve kullanımına olanak sağlamaktadır. Böylece tüm misafirleriniz için gelişmiş veri profilleri oluşturabilir, tüketim alışkanlıklarını takip edebilir ve bu bilgilere göre işletmeniz için en iyi stratejileri oluşturabilirsiniz. HMS Otel Yazımları ile misafirlerinizin güvenini şimdiden kazandınız!

Hizmette Herhangi Bir Sınırlama Yoktur

Otel işletmelerinin birçoğu sadece otele gelen müşterilere oda kiralamak olduğu zannındadır, ancak bu yanlıştır. Hizmette herhangi bir sınırlama yoktur bu sebeple vereceğiniz hizmeti, hizmet yapan faktörlerle desteklemek en doğru seçim olacaktır.

Rezervasyon sürecinde ve konaklama sonrasında misafirlerinizi küçümsemeyin. Otel personelinizin, kaldıkları süre boyunca size sadık kalan müşterilerinize olağanüstü bir hizmet sunması esastır. Aradığınız en önemli özellik, otelin otel içi personelinin iletişiminin çalışır durumda olmasını sağlamaktır. HMS Otel yönetim yazılımı ile, misafir bilgilerinin yetkili tüm personel tarafından erişilebilir olmasını sağlamak mümkündür. Bu sayede otel çalışanları ve diğer hizmet alanlarındaki personel de misafirlerin tercih ve alışkanlıklarına göre hizmet sunabilmektedir. Tercih edilen misafir ilişkileri ile otelinizin tercih edilmesini sağlamak daha kolaydır.

Müşterilerinizin Fikrini Öğrenin

Konaklamanın temellerini atmak doğru pazarlama ve algıda seçiciliğe dayanır. Örneğin, müşterinizin fikrini öğrenin ve onlara sunabileceğiniz hizmetleri daha verimli hâle getirin. Bu sayede hem müşterilerinizden yorum, etkileşim ya da tecrübe kazanmış hem de seyahatlerine bir iz bırakmış olabilirsiniz. Arkada bırakılan küçük kırıntılar otelinizin tercih edilmesini sağlamak için önemli bir adımdır.

Gelin bu örneği biraz da sofistike mantıkla inceleyelim…

Misafirleriniz konaklamalarını tamamlamış, check-out yapmış ve otelinizden ayrılmışlardır. Tamam mıdır, evet ama bitmedi. Sunduğunuz hizmetler hakkında konuklarınızın geri bildirimlerini aldığınızdan emin olun. Onlara basılı veya dijital formlar gönderin veya e-pazarlama araçlarını kullanarak anketler sunun. Aldığınız geri bildirimleri analiz ederek hizmet kalitenizi nasıl artırabileceğinizi anlatan SMS veya e-postalar göndermeniz, müşterilerinizin size geri dönmesinde önemli bir rol oynayabilir. Zamanın sonunda, herkes bir zevk olacağını bildiği bir yere seyahat etmeyi seçer. Bu nedenle, en iyisini sunmaya hazır olduğunuzu bilmelerini sağlayın.

otel ve müşteri ilişkileri nasıl yapılmalıdır
Otel ve Müşteri ilişkileri

Unutmamak gerekir ki müşteri ilişkileri son derece önemlidir. HMS Misafir İlişkileri yazılımı ile farklı senaryolarda, farklı taktikler uygulayabilirsiniz. Eski müşterilerinize sadakatinizi sunarak daha verimli bir işletme olduğunuz kanısını aşılayabilirsiniz. Müşterilerinize SMS ve E-posta göndermek sadece bu hizmetlerden birisidir.

HMS Otel Misafir İlişkileri Yazılımı ile yapabileceğiniz birçok kolaylık vardır. Bunların bazıları;

 • Rezervasyon esnasında,
 • Rezervasyon başlangıcından önce ve sonra,
 • Konaklama esnasında.

Doğru yazılımlar ile doğru kolaylıkları bir tıklama ile gerçekleştirebileceğiniz ise inanılmaz bir kolaylık demektir. Sizlere doğru hizmetleri veren HMS Otel Yazılımlarını tercih etmek, rakip işletmelere nazaran 1-0 önde başlamak demektir!

Sosyal Medyanın Potansiyelinden Yararlanın

Müşterilerinizi geri dönmeye teşvik edecek en önemli adımlardan birinin sevildiğini hissettirmekten bahsetmiştik. Düşüncelerinizi, geri bildirimlerinizi veya sadık müşterilerin deneyimlerini Facebook ve Twitter sayfalarınızda yayınladığınızdan emin olun. Böylece dijital kanallar aracılığıyla sosyal medya varlığınızı genişleterek markanızın itibarını artırabilecek ve onların şirketinizle olan deneyimlerine ne kadar değer verdiğinizi gösterebileceksiniz. Bu, tesisiniz ve misafirleri arasındaki ilişkiyi sürdürerek, mevcut misafirlerinizin otelinize dönme şansını artırırken, otelinizin tercih edilmesini sağlamak adına yapılabilecek önemli rollerden birisidir.

]]>
Otel Kazançlarını Arttıracak Yöntemler 2022 https://www.hmsotel.com/otel-kazanclarini-arttiracak-yontemler-2022/ Wed, 23 Nov 2022 15:04:28 +0000 https://www.hmsotel.com/?p=15032 Otel yönetimi günümüzde zorlu süreçlerden birisidir. Peki, Otel Kazançlarını Arttıracak Ek Gelir Yöntem ve Teknikleri bilmek sizlere neler kazandırabilir hiç düşündünüz mü?

Konaklama sektöründe çalışanların gelirlerini maksimize etmek ve bu hedefe ulaşmak, doğru zamanda uygulanan doğru fiyat stratejisini gerektirmektedir. Gerçekte, talebe müşteri segmentasyonuna ve diğer birçok hususa yanıt olarak oranlarda ayarlamalar yapmak, genel kârlılığa ulaşmada çok önemli olabilir.

otel kazanç, otel kazanç yöntemleri, otel kazanç metotları
Otel kazançlarını arttıracak ek gelir yöntemleri

Otel Gelirlerini Artırmanın İpuçları

Gelire dayalı kazanç tablolarının, otel kazançlarını arttırmanın ipuçları aradıkları bir gerçektir. Kazanç ve sonuç ilişkisi dengelenmesi arz ve talep fonksiyonuna bir göndermedir.

Bir otelin itibarının çevrimiçi varlığına dayandığı bugün ve çağda, müşteri memnuniyeti daha iyi sonuçlar için en önemli faktördür. Böylece, daha ileri hizmet satış stratejileri, oteller için mükemmel olanaklar olarak ortaya çıkmıştır. Ek hizmet satışları, yalnızca daha fazla para kazanmanıza yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda müşteri sadakatine yol açacak bir deneyim ile müşterileri geliştirecektir.

Ek Hizmet Satışları Nedir?

Ek hizmetler satmak ya da diğer adıyla Ek Hizmet Satışları misafirlerinizi otelinizdeki deneyimi geliştirmek için ek özelliklere veya ek hizmetlere sahip daha pahalı ürünler satın almaya teşvik edebilir.

Çapraz satış, odalarınıza ek olarak sunabileceğiniz spa hizmetleri veya turlar gibi ek hizmetlerin satılmasına ek olarak, iyileştirilmiş odalar gibi başlangıçta planladığınızdan daha pahalı veya hizmetlerin satılması anlamına gelir. Ayrıca, spa küveti, manzara gibi benzersiz özelliklere sahip odalar veya yatmadan önce kahvaltı, fitness ve transfer hizmeti gibi özel teklifler sunmayı içerebilir.

Diğer otel satış fırsatları, daha fazla gelir elde ederken kişiselleştirilmiş hizmetler sunmaya yardımcı olabilir. Elinizdeki satış fırsatlarını belirledikten sonra bunları kazanca dönüştürmek ve misafir memnuniyetini artırmak için neler yapıyorsunuz?

Otel kazanç marjını arttırmak için bazı satış stratejileri şunlardır:

1. Hizmetlerinizi Daima Misafirlerinizin Önünde Tutun:

Günümüz dijital dünyasında turizm sektöründe hedef kitleye ulaşmanın en popüler yollarından biri mobil uygulamaları kullanmaktır. Akıllı telefonların ve cep telefonlarının kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte müşterilerin ihtiyaçları artık eskisi gibi değil. Ürünler ve hizmetler hakkında bilgi almak için mobil cihazları kullanmanın yanı sıra, mobil uygulamalar aynı zamanda müşterilerin parmak uçlarına sunulan yeni satış platformları da sunmaktadır.

Böylece otelinizin sunduğu hizmet ne olursa olsun, konuk etkileşim platformları bunları konuklarınızın erişimine açar. Otel sahipleri artık otelin uygulaması aracılığıyla misafirlerle etkileşime geçebilir ve mobil uygulamaları aracılığıyla teklifleri ve promosyonları hakkında ayrıntılı bilgi verebilir.

Otel hizmetlerini kolaylıkla otomasyon sistemlere çevirerek rahatlığı elde etmeniz mümkündür. Türkiye’nin en çok tercih edilen Otel Yönetim Programı sistemi ile kullanıcı odaklı ve çözümsel yaklaşımları kolaylıkla izleyebilirsiniz. Daha fazla bilgi almak için: Otel Yazılımı programını inceleyebilirsiniz.

2. Fırsatları Doğru Zamanda Yakalayın:

Otelinizin karını ve Otel kazanç oranını artırmanın en önemli faktörlerinden biri, daha pahalı spesiyalleriniz hakkında bilgi almak için müşterilerle tam olarak uygun zamanda iletişime geçmektir. Bu, misafirlere konaklamalarından önce veya sonra hizmetinizi sunmayı içerebilir. İlk olarak, rezervasyon sırasında ek hizmetleri pazarlamak için en etkili yöntemi oluşturmayı düşünün. Müşteriniz rezervasyon yapmaya karar verirse, büyük olasılıkla otel hizmetleri için daha fazla ödeme yapmayı düşünecektir.

Deneyiminizi zenginleştirmek için ziyaretinizden önce odanızda kahvaltı veya havaalanı transferleri hakkında bilgilendirici e-postalar gönderdiğinizden emin olun. Ayrıca check-in, misafirlerin konaklama yerine geldiklerinde daha keyifli vakit geçirmelerini sağlayacak hizmetler sunmak için mükemmel bir fırsattır. Bu bağlamda, resepsiyon görevlilerinin konuklarla konuşurken yumuşak bir satış yaklaşımı kullanmasını sağlayın. Ayrıca online kayıt yaptırdıktan sonra otelin mobil uygulaması üzerinden hizmetlerinize nasıl ulaşabileceklerini anlatan bir mesaj göndererek misafirlerinizin zihninde yer edinebilirsiniz.

Ayrıca otel deneyim platformları gibi satış için teknolojik çözümler kullanmak, misafirlerinizle her zaman ve her yerde kaliteli iletişim yoluyla iletişim kurmanızı sağlayacaktır. HMS Otel Programı ve Kanal Yöneticisi Yazılımı gibi seçimler sizlere otel teknolojileri ile her türlü hizmeti sunabilir, hatta misafirlerinizi otel olanakları satın almaya veya rezervasyon yaptırmaya yönlendirebilirsiniz.

3. Harekete Geçmeden Önce Hedef Kitlenizi Belirleyin:

Satışları artıracak en iyi noktaları seçtikten sonra sıra misafirleriniz için doğru müşteri segmentlerini bulmaya geliyor. Konukların bu ek hizmetleri satın almaları gerekmiyorsa, itme (push) tipi pazarlama taktiklerinin satışla sonuçlanmayacağını unutmayın. Örneğin, benzersiz teklifiniz balayı çiftleri veya iş amaçlı seyahat edenler için faydalı olabilir, ancak turistler için uygun değildir. Bu nedenle, müşterilerinizin tipik beklentileriyle uyumlu satış fırsatları yaratmalısınız.

otel kazanç yöntemleri nelerdir, otel ek satış yöntemleri, otel satış metotları nelerdir
Otel kazançlarını arttırma yöntemleri

Etkili bir çapraz satış veya ek satış hedef kitlesi belirlemek için misafir etkileşim platformlarını kullanmak mümkündür. Yalnızca konuklara özel eksiksiz bir platformla, özel gün fırsatları, Spa hizmetleri, yerinde yemek Odası servisi, gezi turları ve diğer birçok hizmet gibi sunabileceğiniz her hizmetle müşterileri hedefleyen hedefli kampanyalar tasarlayabilirsiniz.

Hizmetlerinizi sunacağınız esnada sizleri doğru yönlendirmelere sevk edecek yazılımlar ile rezervasyon öncesinde ve rezervasyon sonrasında müşteri ilişkilerini optimize edebilirsiniz. Rezervasyon, misafir girişi, konaklama ve misafir çıkışı gibi birçok etkene bağlı çözümleri HMS Müşteri İlişkileri bölümünde kolaylıkla inceleyebilirsiniz.

4. Konuk Değerlendirme Puanlarını İyileştirmek için Konaklama Sonrası Fırsatlardan Yararlanın:

Hizmet satış stratejiniz boyunca, özellikle check-out sürecinde ve konaklamanızdan sonra keşfedebileceğiniz fırsatları kaçırmayın. Bu stratejiler ile sadece para kazanmakla kalmayacak ve çevrimiçi görünürlüğünüzü artıracaksınız.

Örneğin, misafirleriniz ön büro personelinizden ayrılırsa, onlara bir sonraki konaklamalarında indirim sunabilir ve onlardan Tripadvisor’daki deneyimleri hakkında bir yorum yazmalarını isteyebilir. Bu aynı zamanda konaklama sonrası işlemler için de geçerlidir, örneğin, geri ödeme tekliflerini içeren teşekkür mesajları ve oteller için inceleme sitelerine bağlantılar.

Konaklamanız sonrasında da anketlerden faydalanabilir ve konuk etkileşimi platformunu kullanarak yanıtları takip edebilirsiniz. Bu şekilde, mutsuz müşterileri gerçek zamanlı olarak tespit edebilecek ve fikirlerini değiştirmek için harekete geçebileceksiniz. Oteldeki deneyimlerinden memnun olan konukların bir sonraki tercihleri ​​olarak otelinizi seçme olasılıklarının daha yüksek olacağını unutmayın.

5. Yeni Nesil Otel Teknolojisi ile Gelirleri Artırın:

Otel yönetiminde çapraz satış ve ek satış stratejilerinin kullanılması, daha iyi misafir memnuniyeti ve artan gelir ile sonuçlanabilir. Ancak, bu stratejileri uyguladığınızda, satış fırsatlarını asla kaçırmamanızı sağlamak için mobil konuk etkileşimi en etkili aracınız olabilir.

HMS’nin otelcilerin hayatını kolaylaştıran eksiksiz bir çözüm sunmasının nedeni budur. Hms Otel Kanal Yöneticisi, ek siparişler, satışlar, talepler ve çok daha fazlası için uygun segmentteki misafirleri hedefleyerek pazarlama stratejinizdeki her müşteriye özel teklifler oluşturmanıza olanak tanır.

Konuk deneyimlerini iyileştiren ve daha fazla hizmet satan, check-in işlemini otomatikleştiren, iletişimi iyileştiren ve daha fazlasını sağlayan kullanımı kolay platformu hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, size yardımcı olmak için HMS Otel Kanal Yöneticisi hizmetini inceleyebilirsiniz.

Satışlarda Etkileşim Formasyonu

1. Tahmin Fiyatlandırma Stratejisi

Oteller için en önemli fiyatlandırma yöntemi, fiyatlarını beklenen talebe göre oluşturmak için tahmin kullanmaktır. Bu, bir odanın fiyatının talebin büyüklüğüne göre belirleneceği anlamına gelir. Örneğin, geliri artırmak için yoğun saatlerde daha yüksek oranlı odalar. İyi yapılandırılmış bir tahmin stratejisi. Doluluk odaları, gelir ve oda başına ortalama harcama gibi geçmiş verileri kullanarak özellikle yararlı olan raporların doğruluğuna dayanır.

Ayrıca, erken rezervasyonlar ve daha geniş pazar trendleri için mevcut olan bilgilerden yararlanmak önemlidir. Bu bilgiler, fiyatlandırma kararlarının alınmasına yardımcı olmak için kullanılabilir. Bu nedenle, Ocak ayı için otel rezervasyonu yaptırma ihtiyacı yüksek değilse, dikkate alınması gereken önemli hususlar vardır. Örneğin, Ocak ayı boyunca, daha fazla talep yaratmak için fiyatlarınızı düşürmeyi veya daha küçük bir tabandan daha fazla müşteri çekmek için fiyatı artırmayı düşünebilirsiniz.

Rezervasyon sistemlerini daha doğru etkileşime olanak sunmak ve talep/arz ilişkisini dengelemek için Online Rezervasyon Modülü ya da Online Rezervasyon Sistemi olarak çözümler ile ziyaretçilerinize kolaylık sağlayabilirsiniz.

Rezervasyonlarınızı online şekilde gerçekleştirmek için Online Rezervasyon Sistemi sistemini inceleyebilirsiniz.

2. Parite Oranı Stratejisi

Basit bir ifadeyle parite oranı yaklaşımı, tüm çevrimiçi dağıtım kanallarında aynı ürün için tutarlı oranlar sağlayacaktır. Başlıca yararı, tüketicilere şeffaflık sağlamasıdır.

otel ek satış yöntemleri, otel ek satış metotları, otel ek satış teknikleri
Otel ek satış yöntemleri

Parite oranı, birçok çevrimiçi seyahat acenteleri aracılığıyla oda reklamları yapmak için temel bir gereksinim olma yolundadır. Sizlere zahmetsiz etkileşim modülleri sunan HMS Otel Yazılımları ile Kanal Yönetimi yapabilir ve birçok popüler otel arama motoru arasında hızlıca ön plana çıkabilirsiniz.

3. Segment Başına Fiyat

Ağırlama endüstrisinde kullanılan yaygın olarak popüler bir fiyatlandırma stratejisi, segment başına fiyat olarak tanımlanabilir. Aynı ürünü farklı müşteri türlerine farklı maliyetlerle sattığınızda durum budur. Bununla birlikte, “Açık Pazar” fiyatları parite planına tabi olsa da özellikle belirli sayıda oda veya belirli sayıda öğüne bağlı kaldığınızda, kurumsal segmentler daha ucuz olabilir. Diğer bir seçenek ise birden fazla odayı seyahat acentelerine daha ucuza satmaktır. Bu nedenle seyahat acenteleri, paketlerinin bir parçası olarak oda odaları sunabilir.

4. Doğrudan Rezervasyonları Teşvik Etmek İçin İndirim Kodları

Otel kazanç fiyatlandırma stratejisi, doğrudan rezervasyonları kolaylaştırabilecek belirli teşvikleri fiyatlandırmaya sınırlayabilse de, son derece etkili bir yöntem, doğrudan rezervasyonları teşvik etmek için indirim kodlarını kullanmaktır.

Tesisinizi veya otelinizi bir dış kaynak aracılığıyla ziyaret eden misafirleriniz olduğunda ve onlara sizin aracılığınızla gelecekte doğrudan rezervasyonlar için bir indirim kuponu sağlayabildiğinizde. Bu, müşterileri geri dönmeye teşvik etme ve yakın gelecekte işletmenizde kalmaya karar verdiklerinde onları doğrudan rezervasyon yapmaya ikna etme konusunda çifte fayda sağlar.

5. Teklif Paketi

Gelirlerini en iyi şekilde değerlendirmek isteyen otel yöneticileri için bir diğer alternatif ise, misafirlerin oda fiyatından fazlasını ödediği paketler tasarlamaktır. Paketin bir parçası olarak sunulan ürün ve hizmetlere örnek olarak yemek, bisiklete binme ve golf sahasına erişim noktası dahildir. Paketler için oda fiyatı aynı odadan daha düşük olabilir. Ancak otel aynı anda daha fazla hizmet sunabilmektedir.

]]>
Doğru Otel Programını Nasıl Seçersiniz? https://www.hmsotel.com/dogru-otel-programini-nasil-secersiniz/ Tue, 22 Nov 2022 10:27:41 +0000 https://www.hmsotel.com/?p=15002 Otel programı seçmek günümüzde oldukça meşakkatli bir durumdur. Doğru otel programını nasıl seçersiniz, doğru programı seçmeden önce detaylı araştırma yapmak ve kullanıcı yorumlarını incelemek oldukça önemlidir.

Otel yönetim sistemleri bir zamanlar lüks olarak kabul edilirken artık dijital dönüşümün vazgeçilmez yazılımları haline geldi. Büyüklü küçüklü her büyüklükteki otelde kullanılmak üzere tasarlanan yazılımlar, otel işletmeciliğini tüm yönleriyle kolaylaştırıyor. Tüm ihtiyaçların karşılanmasını ve verimli bir şekilde işlenmesini sağlar. Müşteriler otellerden hız, verimlilik ve kalite beklemektedir. Otel yöneticileri müşterilerinin beklentilerini karşılamak için otel yönetim sistemleri yazılımlarına ihtiyaç duyarlar.

Misafirlerinizin otelinizi ziyaret ettiklerinde kendilerini özel ve memnun hissetmelerini istiyorsunuz. Aşağıda otel programlarının avantajları ve ihtiyacınıza en uygun otel programını seçmeniz için ihtiyaç duyacağınız unsurlar yer almaktadır.

Otel Yönetim Sistemi veya Programı Nedir?

Otel yönetim sistemi günümüzde yaygın olarak kullanılan otomasyon yazılımlarına denmektedir. Otel yönetim programı ile birçok özelliği tek bir ekran ya da cihaz altında toplayarak verim sağlamanız hedeflenmektedir.

Mülk yönetim sistemi veya otel programları olarak da bilinen otel yönetim sistemlerinin İngilizce adı “Property Management System” olarak geçmektedir. Bu ifade Türkçe ‘ye genellikle “Otel Yönetim Sistemi” ya da “Otel Otomasyon Programı” olarak çevrilir ancak yanlış bir çeviridir.

PMS aslında mülk yönetim sistemi anlamına gelir. Yurt dışında pansiyon ve odalar, hamamlar, misafirhaneler, odalı ya da metro oteller olmak üzere pek çok konaklama seçeneği bulunmaktadır. Ancak, otel ülkedeki en popüler turistik tesis türü olduğu için bu çevirinin daha yaygın hale gelmesi mümkündür. Bu bilgiler konumuz açısından önemlidir. Otel yönetim sistemleri, adından da anlaşılacağı gibi otellerde kullanımla sınırlı değildir. Birçok turistik mekânda kullanılabilirler ve birçok fayda sağlarlar.

Otel yönetim sistemleri tanıtıldığında endüstri henüz emekleme aşamasındaydı. Rezervasyonları yönetmekten biraz daha fazlasına sahiplerdi. Ancak günümüzde otel yönetim sistemleri otelin kalbi konumundadır. Otel otomasyon programları olarak da bilinirler. Otel otomasyon yazılımları da temel işlevler sunabilir, ancak daha fazlasını sunamaz. Bu otel programları, otel otomasyonundaki ilerlemelerine rağmen hala çok popüler.

Bu iki ana nedenden kaynaklanmaktadır:

 1. Maliyet: birincisi maliyettir ki tüm yazılımlarda olduğu gibi otel yazılımı geliştirmenin de bir Ar-Ge maliyeti vardır. Otel yazılımı daha yetenekli hale geldikçe ve daha fazla özellik sundukça bu masraf artacaktır ve bu doğrudan otel yazılımının fiyatını etkiler.
 2. Zorunluluk: Her otelin farklı ihtiyaçları vardır. Bazı oteller satış ve rezervasyonları yönetmek için yalnızca bir otomasyon programına ihtiyaç duyar. Bu temel işlevleri içermeyen yazılımlara “otel rezervasyon yazılımı” denir.

Ana konuya geçmeden önce biraz da yan konulara değinelim. Bunlar, otel yazılımının maliyetini doğrudan veya dolaylı olarak etkileyebilecek faktörlerdir. En iyi otel yazılımını nasıl seçerim? Bu faktörleri anlamak ve tanımak, bu soruyu cevaplamak için önemli bir adımdır.

En İyi Otel Programını Nasıl Seçersiniz?

En iyi otel programı seçimi konusunda akıllarda “En İyi Otel Programını Nasıl Seçersiniz?” sorusu yer almaktadır. Doğru seçimi yapmak için her zaman yatırımı kuvvetli ve desteği yüksek olan işletmelerin seçimi önem arz etmektedir. Türkiye’nin ve yurtdışı birçok seyahat acentesi özellikle HMS Otel Yönetim Yazılımı programını tercih etmektedir.

Otel yazılımı ve otel yönetim sistemlerinin maliyetini iki faktör belirler. Otelin şartları ihtiyacı belirler. Oda sayısı az, satış kanalları kısıtlı ve sezonluk olarak çalışabiliyor. Bu otel, mümkün olduğu kadar az temel özelliğe sahip bir PMS veya otel yönetim sistemine ihtiyaç duyacaktır.

Günümüzde sektör ve işletmelerin genişlemesi ile birlikte birden çok PMS (otel yönetim programı) üreticisi piyasa çıkmış durumdadır. Bunların birçoğu aslında standart hâlihazırda olan sistemlerin adı ve ara yüzü değiştirilerek kullanıcılara ya da otellere sunulmaktadır. Ancak olası bir sorun, hata ya da kullanıcı destek durumunda ise sorunları çözemedikleri için günden güne itibar kaybeden programlar sıralamadan silinmektedir.

Gelişmiş ARGE yatırımları ile ön planda olan HMS Otel Rezervasyon Programı sayesinde otel ziyaretçilerine konforlu ve çalışanlarınıza verimli otomasyon sunmanın eşiğindesiniz. Doğru seçimler her zaman doğru yorumlar ve seçimler gerektirmektedir; Türkiye’nin %80’lik kısmı HMS Otel Yazılımı kullanarak memnun olduklarını dile getirmektedir.

HMS Otel Programı hakkında bilgi almak için HMS OTEL PROGRAMI bölümünü ziyaret edebilirsiniz.

Otel Yazılımının Faydaları Nelerdir?

Otel yazılımının faydaları, merkezi bir yönetim altyapısı sağlar. Piyasada birçok PMS seçeneği bulunmaktadır. Ancak, işletmelerin ihtiyaçlarına ve koşullarına en uygun sistemi seçmeleri önemlidir. Kaliteli otel yönetim sistemi ile konaklama işletmeniz için güçlü bir gelir yönetimi stratejisi oluşturabilirsiniz.

otel programı, otel programı seçimi, en iyi otel programı hangisidir, otel programı seçimi nasıl yapılır, doğru otel programı seçimi
Otel Rezervasyon Programı

PMS’lerin konaklama işletmeleri için öneminden daha önce bahsetmiştik. Otel yönetim sistemlerinin temel özellikleri nelerdir? Satış ve ön büro işlemleri dahil tüm rezervasyon yönetimi işlemlerinizin tek bir panelden yönetilebildiğini hayal edin. İster küçük bir butik ister büyük bir zincir işletiyor olun, ihtiyaçlarınıza uygun bir otel programı oluşturabilirsiniz. İşlemler daha hızlı tamamlanarak müşteri ihtiyaçlarının karşılanması kolaylaşır. Sistematik bir çalışma yaklaşımınız varsa, personelinizin verimliliği artacaktır. Üçüncü taraf uygulamalarla entegrasyon kolaydır. Ayrıntılı olarak kurumsal performans analizi yapılır. Kısa sürede teslim edilen yüksek kaliteli hizmet ile müşteri memnuniyeti ve bağlılığı artırılmaktadır.

Tüm Rezervasyonlarınız Tek Sistemden Yönetilebilir

PMS (Otel Yönetim Programı) sayesinde tüm rezervasyonlarınız tek sistemden yönetilebilir olması birçok otel sahibi ve işletmeyi kullanmaya teşvik etmektedir.

Kanal yöneticisi, OTA’lar ve satış kanalları aracılığıyla yapılan rezervasyonları yönetmek için kullanılan çevrimiçi sistemdir. Tek tek odaları tüm kanallarda güncellemek zordur. Kanal yöneticisi, her kanalın oda müsaitliğini ve fiyat bilgilerini tek bir sistem üzerinden güncellemenizi sağlar.

Kanal yöneticisi, birden fazla kanala katılarak otellerin rezervasyonlarını artırmasına yardımcı olabilir. HMS Otel Yönetim Programı’nın kanal yöneticisi, farklı fiyatlar belirlemenizi ve oda envanterinizi anında değiştirmenizi sağlar. Tüm satış kanalları, sattığınız herhangi bir odanın müsaitliğini otomatik olarak sonlandıracaktır. Bu sayede birden fazla kişiye çift randevu ya da çift rezervasyon oluşturma sorununun önüne geçmiş olacaksınız.

Doğrudan Web Sitenizden Rezervasyon Yapın

HMS Otel Yönetim Programı ile doğrudan web sitenizden rezervasyon yapın seçeneğini aktif ederek kullanım kolaylığını fark edebilirsiniz.

Otellerin web siteleri üzerinden rezervasyon almalarını sağlayan bir sistem rezervasyon motorudur. Daha düşük komisyon oranı ile tüm rezervasyonlarınızı PMS’de görebilir ve web siteniz üzerinden rezervasyon yapabilirsiniz. Etkili bir rezervasyon motoru, gelirinizi artırmanıza yardımcı olabilir. HMS’nin yeni nesil online rezervasyon motoru, müşterilere özel fırsatlar sunmanıza ve ülkeye özel fiyatlandırma oluşturmanıza olanak tanır. Kurumsal kimliğinize uygun bir ara yüz oluşturarak kullanıcılara profesyonel bir deneyim sunabilirsiniz.

Kesintisiz Teknik Destek

İşletmelerin her an ziyaretçilerine teknik destek vermesi oldukça önem arz etmektedir. Zira kesintisiz teknik destek sunmayan işletmeler müşterileri tarafından eksi puan olarak işaretlenerek bir sonraki ziyaretlerinde muhtemelen seçilme olasılığının negatif yönde olmasına sebebiyet vermektedir.

Sistemde herhangi bir sorun olması durumunda muhatap bulabilmeniz önemlidir. Sistem güncellenebilir ve personel sistemi kullanmakta zorluk yaşayabilir. HMS’nin kullanıcı dostu ara yüzü, personelin uyum sağlamasını kolaylaştırır. Sisteminizde herhangi bir sorun olması durumunda 7/24 teknik desteğe ulaşabilirsiniz.

]]>