HMS Otel Programı ve Kanal Yöneticisi https://www.hmsotel.com HMS Otel Programı ve Kanal Yöneticisi Wed, 23 Sep 2020 10:30:20 +0000 tr hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.5.1 https://www.hmsotel.com/wp-content/uploads/2019/08/cropped-favicon-32x32.png HMS Otel Programı ve Kanal Yöneticisi https://www.hmsotel.com 32 32 HMS Müşteri Memnuniyeti Araştırması https://www.hmsotel.com/hms-musteri-memnuniyeti-arastirmasi/ Tue, 22 Sep 2020 10:40:41 +0000 https://www.hmsotel.com/?p=6007 Anket çalışmamızda 125, 250, 500, 750, 1000, 1500 ve 2000 adet şeklinde farklı seçenekler sunuyoruz. Konusunda Uzman ekibimizden tarafından Müşteri Memnuniyeti Anketi Yapılarak sizlere ilgili raporlar gönderilmektedir. PRO PAKET İçerik Form Form Görüntülenmesi Form Yanıtları Rapor Görüntülenmesi PRO PLUS PAKET Anket Sayısı Fiyat Birim Fiyat 125 Adet 407 TL 3,25 TL 250 Adet 750 TL […]

The post HMS Müşteri Memnuniyeti Araştırması first appeared on HMS Otel Programı ve Kanal Yöneticisi.

]]>

Anket çalışmamızda 125, 250, 500, 750, 1000, 1500 ve 2000 adet şeklinde farklı seçenekler sunuyoruz. Konusunda Uzman ekibimizden tarafından Müşteri Memnuniyeti Anketi Yapılarak sizlere ilgili raporlar gönderilmektedir.

PRO PAKET

Anket SayısıFiyatBirim Fiyat
125 Adet375 TL3 TL
250 Adet688 TL2,75 TL
500 Adet1250 TL2,5 TL
750 Adet1688 TL2,25 TL
1000 Adet2000 TL2 TL
1500 Adet2625 TL1,75 TL
2000 Adet3000 TL1,5 TL
Pro paketini tercih eden müşterimiz haftalık aylık olarak otelde konaklayan misafirleriniz için arama sağlanırken her çağrı max 2 dk sürmektedir. Seçtiğiniz anket birim fiyatları üzerinden değerlendirilmektedir.
  • İçerik
  • Form
  • Form Görüntülenmesi
  • Form Yanıtları
  • Rapor Görüntülenmesi

PRO PLUS PAKET

Anket SayısıFiyatBirim Fiyat
125 Adet407 TL3,25 TL
250 Adet750 TL3 TL
500 Adet1375 TL2,75 TL
750 Adet1875 TL2,5 TL
1000 Adet2250 TL2,25 TL
1500 Adet3000 TL2 TL
2000 Adet3500 TL1,75 TL
Pro Plus paketinde ise dilerseniz geçmiş yıllar da konaklayan fakat bu yıl otelininizi tercih etmeyen misafirlerinizin sebeplerinin araştırılması için bir talepte bulunabilir. Bu paketimizin max. Arama süresi 5dk ile sınırlıdır.
  • İçerik
  • Form
  • Form Görüntülenmesi
  • Form Yanıtları
  • Rapor Görüntülenmesi

Kampanyamızdan Faydalanmak için Bizimle Hemen 0 850 885 00 07 nolu numaradan ulaşabilirsiniz.

The post HMS Müşteri Memnuniyeti Araştırması first appeared on HMS Otel Programı ve Kanal Yöneticisi.

]]>
SOSYAL MEDYA VE WEB REZERVASYONLARINIZ BİR ARADA https://www.hmsotel.com/online-rezervasyonlar-hmsde/ Wed, 19 Aug 2020 10:14:21 +0000 https://www.hmsotel.com/?p=5992 SOSYAL MEDYA VE WEB REZERVASYONLARINIZ BİR ARADA HMS Online Rezervasyon Modülü ile aldığınız rezervasyonlar için hem web sitenize, hem de sosyal medya hesaplarınıza özel linkler oluşturarak rezervasyonların takibini yapabilir, böylece aldığınız rezervasyon istatistiklerini oluşturabilirsiniz. Bu sayede sizler için en önemli olan platforma yönelerek alacağınız rezervasyonları ve otelinizin popülerliğini artırabilirsiniz.

The post SOSYAL MEDYA VE WEB REZERVASYONLARINIZ BİR ARADA first appeared on HMS Otel Programı ve Kanal Yöneticisi.

]]>

SOSYAL MEDYA VE WEB REZERVASYONLARINIZ BİR ARADA

HMS Online Rezervasyon Modülü ile aldığınız rezervasyonlar için hem web sitenize, hem de sosyal medya hesaplarınıza özel linkler oluşturarak rezervasyonların takibini yapabilir, böylece aldığınız rezervasyon istatistiklerini oluşturabilirsiniz.

Bu sayede sizler için en önemli olan platforma yönelerek alacağınız rezervasyonları ve otelinizin popülerliğini artırabilirsiniz.

The post SOSYAL MEDYA VE WEB REZERVASYONLARINIZ BİR ARADA first appeared on HMS Otel Programı ve Kanal Yöneticisi.

]]>
HMS COVID-19 MODÜLÜ HİZMETE AÇILDI https://www.hmsotel.com/hms-covid-19-modulu-hizmete-acildi/ Mon, 01 Jun 2020 08:10:11 +0000 https://www.hmsotel.com/?p=5812 HMS Covid-19 Modülü Hizmete Açıldı HMS Hotel Management System olarak, siz değerli iş ortaklarımızın işlerini kolaylaştırmak için çalışmaya devam ediyoruz. İçinde bulunduğumuz bu zorlu süreçte, misafirleriniz için tutmak zorunda olduğunuz Seyahat Bilgileri, Temas Bilgileri, Hastalık Bilgileri ve günlük Vücut Sıcaklığı Bilgilerini kayıt altına alabileceğiniz bir form geliştirdik ve siz değerli iş ortaklarımızın hizmetine ücretsiz olarak […]

The post HMS COVID-19 MODÜLÜ HİZMETE AÇILDI first appeared on HMS Otel Programı ve Kanal Yöneticisi.

]]>

HMS Covid-19 Modülü Hizmete Açıldı

HMS Hotel Management System olarak, siz değerli iş ortaklarımızın işlerini kolaylaştırmak için çalışmaya devam ediyoruz.

İçinde bulunduğumuz bu zorlu süreçte, misafirleriniz için tutmak zorunda olduğunuz Seyahat Bilgileri, Temas Bilgileri, Hastalık Bilgileri ve günlük Vücut Sıcaklığı Bilgilerini kayıt altına alabileceğiniz bir form geliştirdik ve siz değerli iş ortaklarımızın hizmetine ücretsiz olarak sunduk.

Artık tek yapmanız gereken rezervasyona misafir girişi yapmak ve Covid-19 Belgesi çıktısı almak.

The post HMS COVID-19 MODÜLÜ HİZMETE AÇILDI first appeared on HMS Otel Programı ve Kanal Yöneticisi.

]]>
HMS’ DEN SATIŞLARINIZI ARTIRMAK İÇİN ALTIN DEĞERİNDE ÖNERİLER https://www.hmsotel.com/hms-den-satislarinizi-artirmak-icin-altin-degerinde-oneriler/ Fri, 29 May 2020 12:12:00 +0000 https://www.hmsotel.com/?p=5225 Siz de kriz dönemlerini fırsata çevirmek istemez misiniz? İşte sizler için hazırlamış olduğumuz önerilerimiz; Özellikle dikkat edilmesi gereken daha fazla kazanmak için ani fiyat artışı ya da doluluğu artırmak için ani indirimlerden uzak durmaktır. Acele bir kararla yapılmış fiyat artışı denk otellerde yapılmazsa doluluğunuzu düşük tutacak, fiyat düşüşü ise otel dolsa dahi yeterince gelir elde […]

The post HMS’ DEN SATIŞLARINIZI ARTIRMAK İÇİN ALTIN DEĞERİNDE ÖNERİLER first appeared on HMS Otel Programı ve Kanal Yöneticisi.

]]>
Siz de kriz dönemlerini fırsata çevirmek istemez misiniz? İşte sizler için hazırlamış olduğumuz önerilerimiz;


Özellikle dikkat edilmesi gereken daha fazla kazanmak için ani fiyat artışı ya da doluluğu artırmak için ani indirimlerden uzak durmaktır. Acele bir kararla yapılmış fiyat artışı denk otellerde yapılmazsa doluluğunuzu düşük tutacak, fiyat düşüşü ise otel dolsa dahi yeterince gelir elde etmemenize neden olacaktır.


Bu noktada önemli olan doğru fiyatı yakalamak olacaktır. Doğru fiyatı bulmak için Online Seyahat Acentelerini kullanabilir, bölgenizdeki benzer otel fiyatlarını takip edebilirsiniz. Fiyatı doğru seviyenin üzerine çekip müşteriyi cezbedecek şekilde promosyonlar uygulayabilirsiniz. Aynı dönemlerde geçmiş sezon gelir ve dolulukları ile sistemimiz üzerinden alacağınız raporları kullanarak takip edebilir, bu raporlar sayesinde politikalarınızı belirleyebilirsiniz.


– Daha fazla Online Seyahat Acentesi ile çalışmaktan çekinmeyin, daha fazla kanal daha fazla görünürlük ve reklam anlamına gelecektir. HMS ile tüm bu kanalların yönetimini tek bir alandan yapacağınız için, hiç zorlanmadan fiyat, müsaitlik ve kısıtlama yönetimi sağlayabilirsiniz. Ayrıca müsaitlik yönetiminiz sistemimiz tarafından otomatik olarak da yapılmaktadır. Böylece sizler iş ve zaman kaybı yaşamadan her yeni rezervasyon, iptal ve değişiklikte müsaitlikleriniz otomatik olarak hesaplanır ve tüm kanallara gönderilir.


– Online Seyahat Acenteleri üzerinde dikkat çekici kampanyalar yapın. Uzun süreli konaklamayı teşvik etmek için 3 gece al 2 gece öde gibi kampanyalar yapabilirsiniz.


– Özellikle içinde bulunduğumuz salgın döneminde, misafirlerinize sağlıklı bir hizmet verebilmek ve sizlerin ve çalışanlarınızın sağlığını koruyabilmek adına İzole Otel konseptini uygulamak misafirleriniz için cezbedici bir özellik olacaktır. Online Seyahat Acenteleri üzerinde tesisinizi İzole Otel haline getirin.


 – Web sitesi bir otel için olmazsa olmazdır. Özellikle büyük arama motorları üzerinde bölge araması yapan misafirlerle online ortamda buluşmak için web sitenizi sürekli güncel tutun, kaliteli görsele, içeriğe önem verin. Ayrıca sistemimizde bulunan Online Rezervasyon Motoru sayesinde ücretsiz ve komisyonsuz bir şekilde rezervasyon alabilirsiniz.


– Oteliniz ve hizmetiniz için online ortamda aldığınız yorumlar çok önemlidir. Unutmayın ki, bu yorumlar tüm potansiyel misafirleriniz tarafından görüntülenecek ve ilk izlenim olarak misafirler için çok önemli olacaktır. Sistemimizde yer alan Misafir İlişkileri modülü ile misafirlerinizden aldığınız geri dönüşler sayesinde hem kendinizi dışarıdan görme hem de eksik ve hatalı noktaları tespit ederek düzeltme fırsatınız olacaktır. Ayrıca misafirlerinden geri dönüş isteyen bir otel olmak, sizlerin misafirleriniz gözünde değerini artıracaktır.


–  Küresel Dağıtım Sistemleri (GDS) günde ortalama 600 bin acente tarafından takip edilmektedir. Bu sistemler aracılığıyla çok daha fazla alanda görünür hale geleceksiniz.

The post HMS’ DEN SATIŞLARINIZI ARTIRMAK İÇİN ALTIN DEĞERİNDE ÖNERİLER first appeared on HMS Otel Programı ve Kanal Yöneticisi.

]]>
HMS OTEL PROGRAMI İLE EĞİTİMDE YENİ BİR DEVİR! https://www.hmsotel.com/hms-otel-programi-ile-egitimde-yeni-bir-devir/ Fri, 29 May 2020 12:08:00 +0000 https://www.hmsotel.com/?p=5220 Kullanmış olduğumuz son teknoloji ile eğitimde devrim yaşamaya hazır olun! HMS Hotel Management System ile birçok Turizm Fakültesi, Meslek Yüksek Okulu ve Otelcilik ve Turizm Lisesinde ücretsiz, sertifikalı eğitimler verilmiş olup ders olarak da okutulmaya başlamıştır. Eğitim amaçlı ücretsiz olarak HMS’li olmanın avantajlarından faydalanmak için öncelikle yapmanız gereken; 1)         Programımızı kullanmak istediğinize dair talebinizi resmi […]

The post HMS OTEL PROGRAMI İLE EĞİTİMDE YENİ BİR DEVİR! first appeared on HMS Otel Programı ve Kanal Yöneticisi.

]]>

Kullanmış olduğumuz son teknoloji ile eğitimde devrim yaşamaya hazır olun!


HMS Hotel Management System ile birçok Turizm Fakültesi, Meslek Yüksek Okulu ve Otelcilik ve Turizm Lisesinde ücretsiz, sertifikalı eğitimler verilmiş olup ders olarak da okutulmaya başlamıştır.

Eğitim amaçlı ücretsiz olarak HMS’li olmanın avantajlarından faydalanmak için öncelikle yapmanız gereken;

1)         Programımızı kullanmak istediğinize dair talebinizi resmi yazı ile info@hmsotel.com adresine mail olarak gönderebilirsiniz.

2)         Ücretsiz sertifika için öğrenci bilgilerini talebiniz ile birlikte mail adresimize göndermeniz gerekmektedir.

3)         Konferans talepleriniz için iletişim numaralarımızdan ya da mail adresimizden bizlerle iletişime geçebilirsiniz. Öğrencileriniz için yüz yüze eğitimler verebilir sonrasında ise ister sınava tabi olarak ister katılım sonrasında ücretsiz sertifikaya sahip olabilirler.

4)         Son aşamada ise sizlere gönderdiğimiz Kullanıcı Adı, Şifre ve Otel Kodu ile sisteme giriş yaparak örnek tesis kurulumu yapabilirsiniz. Öğrencilerinize de özel bir örnek sistem ile ayrı tesis kurulumu yaparak aynı anda dersi takibi yapılabilir ve online sınavlar yapabilirsiniz. 

The post HMS OTEL PROGRAMI İLE EĞİTİMDE YENİ BİR DEVİR! first appeared on HMS Otel Programı ve Kanal Yöneticisi.

]]>
HMS KANAL YÖNETİCİSİNİ KULLANMAK İÇİN DOĞRU ZAMAN https://www.hmsotel.com/hms-kanal-yoneticisini-kullanmak-icin-dogru-zaman/ Fri, 29 May 2020 12:00:00 +0000 https://www.hmsotel.com/?p=5202 Covid-19 sürecinde tesisinizi en iyi şekilde yönetmek ve yeni rezervasyonlara hazırlandığımız bu dönemde sizleri gereksiz iş yükü ve zaman kaybından kurtarmak için olmazsa olmazınız kanal yöneticisidir. Özellikle sezonun açılmasını beklerken kanal yöneticiniz her zamankinden daha hızlı çalışıyor olması gerekir. Bu nedenle kanal yöneticimiz sayesinde; –         Anlık veri akışını direkt satış kanallarına en hızlı ve en kısa […]

The post HMS KANAL YÖNETİCİSİNİ KULLANMAK İÇİN DOĞRU ZAMAN first appeared on HMS Otel Programı ve Kanal Yöneticisi.

]]>

Covid-19 sürecinde tesisinizi en iyi şekilde yönetmek ve yeni rezervasyonlara hazırlandığımız bu dönemde sizleri gereksiz iş yükü ve zaman kaybından kurtarmak için olmazsa olmazınız kanal yöneticisidir. Özellikle sezonun açılmasını beklerken kanal yöneticiniz her zamankinden daha hızlı çalışıyor olması gerekir. Bu nedenle kanal yöneticimiz sayesinde;

–         Anlık veri akışını direkt satış kanallarına en hızlı ve en kısa sürede ileten,

–         Rezervasyon değişikliklerinin yoğun olduğu bu dönemde iptalleri ve tarih değişikliklerini kolaylıkla yönetebilen,

–         İleriye dönük fiyat, kısıtlama ve müsaitliklerinizi tüm satış kanallarınızda güncelleyebilen,

–         Fazla sayıda kanal ile nasıl yönetirim korkusu olmadan entegre olabileceğiniz bir kanal yöneticisine sahip olacaksınız.

Risk ve süreç yönetiminin, finansman ve gelir yönetiminin her zamankinden daha önemli olduğu bu süreçte HMS ile çalışarak, tesisinizin yönetimini uzman personellerimiz yardımıyla kolayca yapabilirsiniz.

Hemen iletişime geçin ve HMS’li olmanın avantajlarından siz de yararlanın. 

The post HMS KANAL YÖNETİCİSİNİ KULLANMAK İÇİN DOĞRU ZAMAN first appeared on HMS Otel Programı ve Kanal Yöneticisi.

]]>
HMS HOTEL MANAGEMENT SYSTEM VE TATİL.COM İŞ BİRLİĞİ İLE SATIŞLARINIZI ARTIRIN! https://www.hmsotel.com/hms-ve-tatil-com-is-birligi-ile-satislarinizi-artirin/ Fri, 29 May 2020 11:55:00 +0000 https://www.hmsotel.com/?p=5196 2005 yılında kurulan Türkiye’nin ilk online tur operatörü tatil.com, kurulduğu andan itibaren yüksek hizmet kalitesini benimseyen ve gün geçtikçe katlanarak büyüyen ve 208 ülkedeki 20.000 destinasyon seçeneğiyle tatil denince akla gelen ilk operatörlerden biri olan tatil.com; 250.000 otel ve 75 havayolu şirketi ile sağlam temelli iş ortaklıkları yapmaya devam ediyor. Gelişmiş teknolojik alt yapısıyla en kolay ve en güvenli […]

The post HMS HOTEL MANAGEMENT SYSTEM VE TATİL.COM İŞ BİRLİĞİ İLE SATIŞLARINIZI ARTIRIN! first appeared on HMS Otel Programı ve Kanal Yöneticisi.

]]>

2005 yılında kurulan Türkiye’nin ilk online tur operatörü tatil.com, kurulduğu andan itibaren yüksek hizmet kalitesini benimseyen ve gün geçtikçe katlanarak büyüyen ve 208 ülkedeki 20.000 destinasyon seçeneğiyle tatil denince akla gelen ilk operatörlerden biri olan tatil.com; 250.000 otel ve 75 havayolu şirketi ile sağlam temelli iş ortaklıkları yapmaya devam ediyor. Gelişmiş teknolojik alt yapısıyla en kolay ve en güvenli online rezervasyon imkânını sunuyor.


ULUSLARARASI PROFESYONELLİK ANLAYIŞI


Metglobal bünyesindeki tatil.com’un, profesyonel iş anlayışı çerçevesinde; IATA, ASTA
VE A grubu TURSAB üyelikleri de bulunuyor.

Siz de Tatil.com‘da yerinizi alın ve kazançlı çıkın.

Gemi turları, kültür turları, yurt dışı turları ve yurt içi otelleri, Kıbrıs turları ve otelleri, uçak bileti ve transfer hizmetleriyle turizm profesyonellerinin ve tatilcilerin buluşma noktası tatil.com’da yerinizi alın ve kazancınız bol kafanız rahat olsun.

450 kişilik kadrosuyla Tatil.com, İstanbul ve Amerika’daki merkez ofisindeki seyahat danışmanları ile kaliteli hizmet vermeye devam etmektedir.

HMS ve Tatil.com iş birliği ile Tatil.com’un sürekli genişleyen ağına katılabilir ve misafirlerinize seyahatle ilgili ihtiyaçları olabilecek her şeyi tek bir platform da sunabilirsiniz.

Hemen Tatil.com ile kontratınızı yapıp entegrasyonunuzu başlatmak için ve satışlarınızı arttırmak için iletişim numaramızdan bizleri arayabilir veya info@hmsotel.com mail adresimizden bizlere ulaşabilirsiniz.

The post HMS HOTEL MANAGEMENT SYSTEM VE TATİL.COM İŞ BİRLİĞİ İLE SATIŞLARINIZI ARTIRIN! first appeared on HMS Otel Programı ve Kanal Yöneticisi.

]]>
Turizmde Normalleşme Haritası Belirlendi https://www.hmsotel.com/turizmde-normallesme-haritasi-belirlendi/ Fri, 29 May 2020 09:53:00 +0000 https://www.hmsotel.com/?p=5511 Turizmde normalleşme Turizm Bakanlığı önderliğinde Sağlık Bakanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı ve TSE yetkililerinin katılımıyla şekillendi. Otel temizliği ve kişisel korunma konusunda; –          Otellere maksimum yüzde altmışa kadar doluluğa izin verilecek –          Transfer araçlarında dezenfektanlar yer alacak ve yan koltuk boş bırakılacak –          Misafirlerin eğer maskesi yoksa maske temin edilecek –          Misafirlerin otele girişi esnasında […]

The post Turizmde Normalleşme Haritası Belirlendi first appeared on HMS Otel Programı ve Kanal Yöneticisi.

]]>
Turizmde normalleşme Turizm Bakanlığı önderliğinde Sağlık Bakanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı ve TSE yetkililerinin katılımıyla şekillendi.

Otel temizliği ve kişisel korunma konusunda;

–          Otellere maksimum yüzde altmışa kadar doluluğa izin verilecek

–          Transfer araçlarında dezenfektanlar yer alacak ve yan koltuk boş bırakılacak

–          Misafirlerin eğer maskesi yoksa maske temin edilecek

–          Misafirlerin otele girişi esnasında ateşi ölçülecek

–          Resepsiyon önünde sosyal mesafe çizgileri yer alacak

–          Tesis içinde çeşitli noktalara görünün bir biçimde virüse karşı uyarıcı levhalar asılacak

–          Farklı dillerde bilgi notları ve broşürler dağıtılacak

–          Tesis genelinde insan temasının yoğun olduğu alanlar dezenfekte edilecek ve kayıt altına alınacak

–          Lobi, fuaye alanı, bekleme ve dinlenme alanları, oturma salonlarında insan temasını en aza indirmek üzere koltuk ve sandalye sayıları minimum seviyeye çekilecek ve sosyal mesafe işaretlemeleri yapılacak

–          Odalardaki televizyon ve klima kumandaları, su ısıtıcıları misafir otelden ayrıldıktan sonra dezenfekte edilecek

–          Odalar misafir ayrıldıktan sonra 12 saat süreyle boş bırakılacak

–          Oda temizlik görevlileri çalışma esnasında kişisel koruyucu ekipmanları kullanacak

Restoran kısımları için;

–          Restoran ve kafe girişlerine el dezenfektanları yerleştirilecek

–          Misafirlerin yığılma oluşturma ihtimalleri göz önüne alınarak sosyal mesafe işaretlemeleri yapılacak

–          Masalar arası en az 1,5 metre olacak şekilde düzenlenecek

–          Ortak kullanımda olan su, çay, kahve ve içecek makinası gibi cihazlar kaldırılacak

–          Masalarda kullanılan tuz, şeker, baharat, kürdan vb. tüm ürünler tek kullanımlık paketler halinde sunulacak

–          Her şey dahil sisteminde çalışan otellerde, açık büfe şeklinde sunulan yiyecekler personel tarafından sunulacak ve yiyecekler cam bir paneller kapatılacak

Plaj ve yüzme havuzları için;

–          Şezlonglar, oturma alanları ve yüzme havuzunda sosyal mesafe kuralları uygulanacak

–          Açık havuzlarda klor seviyesi 1-3 ppm, kapalı havuzlarda ise 1-1,5 ppm arası tutulacak

–          Misafirlerin havuza girmeden önce uyması gereken kurallar ve duş alması gerektiğine dair bilgilendirici tabelalar görünür bir şekilde asılacak

–          Fitness salonu ve SPA alanları bu sezon için kapalı olacak

Acil durumlar için ise;

–          Karantina alanları oluşturulacak

–          Herhangi bir acil duruma karşı, personeller için koruyucu kıyafetler hazır tutulacak

–          Personellere pandemiye karşı mücadele eğitimi verilecek

–          Personelin kullandığı kıyafet ve ekipmanlar düzenli dezenfekte edilecek

The post Turizmde Normalleşme Haritası Belirlendi first appeared on HMS Otel Programı ve Kanal Yöneticisi.

]]>
Turizm Bakanlığı Sertifikasyon Süreci Açıklandı https://www.hmsotel.com/turizm-bakanligi-sertifikasyon-sureci-aciklandi/ Fri, 29 May 2020 09:52:00 +0000 https://www.hmsotel.com/?p=5509 Sağlıklı Turizm Sertifikası Turizm Bakanlığı, Sağlıklı Turizm Sertifikası kriterlerini yayınladı. Bu kriterler 4 ana başlıktan oluşacak olup, bunlar; – Yolcu Sağlığı ve Güvenliği – Çalışan Sağlığı ve Güvenliği – Tesislerde Alınan Önlemler – Ulaşım Araçlarında Alınan Önlemler İlgili kriterleri yerine getiren konaklama tesisleri, Sağlıklı Turizm Sertifikası alacaklar ve bu konaklama tesislerinin isimleri 1 Haziran 2020 […]

The post Turizm Bakanlığı Sertifikasyon Süreci Açıklandı first appeared on HMS Otel Programı ve Kanal Yöneticisi.

]]>
Sağlıklı Turizm Sertifikası

Turizm Bakanlığı, Sağlıklı Turizm Sertifikası kriterlerini yayınladı. Bu kriterler 4 ana başlıktan oluşacak olup, bunlar;

– Yolcu Sağlığı ve Güvenliği

– Çalışan Sağlığı ve Güvenliği

– Tesislerde Alınan Önlemler

– Ulaşım Araçlarında Alınan Önlemler

İlgili kriterleri yerine getiren konaklama tesisleri, Sağlıklı Turizm Sertifikası alacaklar ve bu konaklama tesislerinin isimleri 1 Haziran 2020 itibariyle Turizm Bakanlığı web sitesi dahil olmak üzere tüm kanallardan duyurulacak.

Sertifikasyon süreci için ilgili kriterlere aşağıdaki link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Sertifakasyon Belgesi (https://www.tga.gov.tr/wp-content/uploads/2020/05/tesislerdeAlinanOnlemler.pdf)

The post Turizm Bakanlığı Sertifikasyon Süreci Açıklandı first appeared on HMS Otel Programı ve Kanal Yöneticisi.

]]>
Konaklama Tesislerinde Sosyal Mesafenin Korunmasını Sağlayan Teknolojiler https://www.hmsotel.com/konaklama-tesislerinde-sosyal-mesafenin-korunmasini-saglayan-teknolojiler/ Fri, 29 May 2020 05:42:00 +0000 https://www.hmsotel.com/?p=5271 Hayatın her alanında olduğu gibi konaklama tesislerinde de COVID19 nedeniyle birçok değişiklik olacak ve bunlardan en önemlisi sosyal mesafenin korunması.  Resepsiyon işlemlerini yaparken sosyal mesafeyi koruyabilmek hem misafirlerinizin hem de sizlerin sağlığını koruyabilmek için en önemli nokta olacaktır. Bizler de sosyal mesafeyi ve sağlığınızı koruyabilmeniz için kullanabileceğiniz teknolojileri sizler için sıraladık. –          Online Check-in Web sitenizde […]

The post Konaklama Tesislerinde Sosyal Mesafenin Korunmasını Sağlayan Teknolojiler first appeared on HMS Otel Programı ve Kanal Yöneticisi.

]]>
Hayatın her alanında olduğu gibi konaklama tesislerinde de COVID19 nedeniyle birçok değişiklik olacak ve bunlardan en önemlisi sosyal mesafenin korunması.  Resepsiyon işlemlerini yaparken sosyal mesafeyi koruyabilmek hem misafirlerinizin hem de sizlerin sağlığını koruyabilmek için en önemli nokta olacaktır. Bizler de sosyal mesafeyi ve sağlığınızı koruyabilmeniz için kullanabileceğiniz teknolojileri sizler için sıraladık.

–          Online Check-in

Web sitenizde ya da otelinizin uygulamasında kullanabileceğiniz bu sistem, misafir kimlik ya da pasaport bilgilerini otele gelmeden sizlere ulaştırmasını sağlıyor. Böylece misafirin resepsiyonda geçireceği zamanı ve kimlik/pasaport alışverişini ortadan kaldırarak sosyal mesafeyi koruyabileceksiniz.

–          Online kapı kilit sistemi

Online Check-in sistemi sayesinde otele ulaşan kimlik ya da pasaport bilgileri ile oluşacak kapı kilit anahtarını misafiriniz henüz otele gelmeden misafire online olarak ileterek odasına giriş yapmasını sağlayabilirsiniz. Böylece hem resepsiyonda teması azaltmış olacak hem de misafirin odasına girebilmesi için kendi akıllı telefonundan başka bir yere temas etmemesini sağlayabilirsiniz.

–         Online sipariş

Otelinizin web sitesi ya da uygulaması üzerinden misafirlerinizin yiyecek ve içecek siparişlerini alabilir, böylece hem siparişlerde hız kazanmış hem de misafir ile teması en aza indirmiş olursunuz. Bu noktada servis elemanları ve mutfak çalışanları arasında oluşacak temas süresi minimize edilmiş olur.

–        Online Check-out

Kredi kartı bilgileri sisteminize misafir tarafından online olarak iletilerek misafirin otelden çıkış yapması aşamasında teması en aza indirebilirsiniz. Yine online olarak misafire ait fatura misafirin mail adresine iletilerek misafirin sadece oda anahtarını size bırakmasını sağlayabilirsiniz. Böylece hem teması en aza indirerek sizlerin ve misafirlerinizin sağlını koruduğunuz gibi müşteri memnuniyeti de en üst düzeyde tutulmuş olur.

–         Online Anket

Misafirleriniz ile yüz yüze ya da kağıt formlarla yaptığınız memnuniyet görüşmelerini misafir e-posta adresine gönderebileceğiniz bir online form ile teması ortadan kaldırarak misafirleriniz ve sizlerin sağlığını koruyabilirsiniz. Böylece gereksiz kağıt kullanımını ortadan kaldırarak çevre dostu bir politika da uygulamış olacaksınız.

The post Konaklama Tesislerinde Sosyal Mesafenin Korunmasını Sağlayan Teknolojiler first appeared on HMS Otel Programı ve Kanal Yöneticisi.

]]>